Novým členem Rady ÚSTR je bývalý mluvčí Charty 77 Martin Palouš
Palouš v Radě ÚSTR
Novým členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů se stal někdejší disident a diplomat Martin Palouš. Senát ho dnes vybral v tajných volbách z pěti kandidátů. Palouš získal 51 hlasů z 66 odevzdaných, oznámil předseda senátní volební komise Luděk Jeništa (za STAN).
Sedmašedesátiletý Palouš byl jedním z mluvčích Charty 77, spoluzakladatelem a poslancem polistopadového Občanského fóra. Působil také jako náměstek ministra zahraničí, velvyslanec při OSN nebo ředitel Knihovny Václava Havla, která jej do rady nominovala.
Mezi neúspěšné adepty patřili historik a dosavadní člen Rady ÚSTR Jan Bureš, kterého navrhovala Masarykova demokratická akademie. Karel Světnička byl kandidátem sdružení Klub Porta Praha. Kandidát Akademie věd (AV ČR) Luboš Velek je ředitelem Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Konfederace politických vězňů nominovala svého místopředsedu Leo Žídka.
Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, čtyři z nich navrhují občanská sdružení, dva Sněmovna a jednoho prezident.
V současné době zasedá v Radě ÚSTR šest lidí. Více než rok je v radě neobsazeno místo po zesnulé předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové. Jejího nástupce má nominovat hlava státu. Miloš Zeman loni nabídl horní komoře spisovatelku Lenku Procházkovou a později zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa, Senát je ale neschválil. Od prosince loňského roku radě předsedá vojenský historik Eduard Stehlík.