„Na fotce se poznal muž, který propichoval nádrže tanků“
Sovětská invaze – srpen 1968
Při pohledu na snímky z okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 někteří vzpomínají, jiní se dokonce na fotkách poznávají. V rozhovoru pro Echo24 promluvila fotografka a kurátorka výstavy Sovětská invaze – srpen 1968 Dana Kyndrová. Snímky je možné vidět na Staroměstské radnici do 30. srpna.
Chodí se dívat i Rusové? Co na to říkají?
Rusů chodí minimálně, a pokud ano, tak hovoří anglicky a na nic se neptají. Jediný případ byl pán z USA, emigrant, který mi líčil, jak jako student v Lenigradu prožíval s ostudou zprávu o tzv. bratrské pomoci z 21. srpna.
Jaké jste celkově na výstavu zaznamenala reakce?
Naprosto pozitivní, starší generace po shlédnutí často pak vzpomíná, jak tu dobu sami prožili. Pár lidí se dokonce na fotografiích našlo. Zrovna před pár dny tam byl jeden pán, který se aktivně zúčastnil pohřbu Jana Kadlece u sv. Matěje, propichoval nádrže tanků u rozhlasu a za svoji „diverzní činnost“ si odseděl za normalizace mnoho měsíců.
Čtěte také: Mrtví a ranění na Vinohradech. Nikdy nepublikované snímky ze srpna 1968
Výstav s fotografiemi ze srpna 1968 se momentálně pořádá několik. V čem je ta vaše unikátní kromě umístění ve Staroměstské radnici?
Srovnání s reakcemi na další výstavy nemám. Výstava na radnici představuje fotografie, které jsou výborné nejen obsahově, ale i tzv. fotograficky, tedy kompozičně, a většina autorů jsou profesionální fotografové. Je to soubor toho nejlepšího, co ve fotografii u nás na toto téma vzniklo. Samozřejmě kromě Josefa Koudelky, jehož vlastní výstava na toto téma byla zahájena v Národní galerii před pár dny.
Vadí vám, že výstava potrvá jen do konce srpna?
Pokud jde o trvání výstavy, tak mnoho lidí se diví, proč to není déle, aby sem mohly zavítat děti během školního roku. Bylo by to ideální, ale prostory Křížové chodby čeká rekonstrukce a je vlastně veliký zázrak, že se ještě podařilo získat na výstavu tento termín.