Před oponou prezidentovo zdraví, za oponou příští vláda
Týden po volbách doznívala radost v táboře překvapivých vítězů (netýká se České pirátské strany), a do té radosti se vkrádalo klepání na dveře. Klepe realita – energetická krize, první krachy dodavatelů plynu a elektřiny, inflace. Zatímco veřejný prostor zaplňovaly spekulace o prezidentově zdraví, nastávající vládní partneři pilně vyjednávali o programu, přičemž od začátku platí, že teprve po dohodnutí koaliční smlouvy se mají závazně dělit ministerstva mezi strany a obsazovat konkrétními politiky. Z tohoto pohledu je času zatím dost. Ustavující schůze sněmovny, z níž vzejde její nové vedení, se podle zákona musí konat do třiceti dnů po volbách, tedy nejpozději 8. listopadu. Což se také stane.
Starý prezident
Pochopení toho, jak rychle vznikají základy příští vlády, bylo zataraseno děním kolem prezidenta republiky. Miloše Zemana v povolební neděli bezprostředně po audienci, kterou poskytl Andreji Babišovi, odvezla sanitka z Lán do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Prezidentův zdravotní stav byl už brzy nato v informovaných kruzích jakýmsi veřejným tajemstvím; k lékařské zprávě mělo jen v ÚVN odhadem přístup až 300 zaměstnanců, jistěže především lékařů. Svým způsobem je zázrak, že zpráva až do pondělka, kdy toto číslo odchází do tiskárny, neunikla na veřejnost. Snad zapůsobil apel prezidentovy manželky Ivany k ohleduplnosti vůči nemocnému a jeho rodině, snad ve veřejném prostoru přece jen přetrvává elementární etika.
Občas nechutným, byť asi nevyhnutelným spekulacím o Zemanově zdraví předcházela informační politika hradní kanceláře, která byla jedním slovem zoufalá. Místo aby v hrubých rysech vyrozuměl veřejnost o prezidentově stavu, uchyluje se Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček k biblickým citacím a záhadným vzkazům na Twitteru, které mimo okruh zasvěcených nikdo nechápe. Je pravděpodobné, že zprávy o prezidentově jídelníčku (pevná strava) byly přímé lži.