Hamás zaútočil kvůli násilí v Jeruzalému na Izrael raketami. Ten odpověděl náletem
KONFLIKT V GAZE
Palestinská radikální skupina Hamás v pondělí zaútočila raketami na Jeruzalém. Reagovala tak na pondělní nepokoje na Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců. Rakety mířily i na jih Izraele, kde jedna zasáhla automobil a zranila jednoho člověka. Na palestinské Pásmo Gazy v odvetě zaútočilo izraelské letectvo. Podle palestinských zdrojů přišly o život tři děti. Mluvčí Hamásu ale zatím tuto informaci nepotvrdil.
Hamás dal izraelské bezpečnosti do 18:00 (17:00 SELČ) ultimátum na stažení od Chrámové hory a krátce potom se po Jeruzalému rozezněly poplašné sirény.
Z palestinského Pásma Gazy pak na město zamířily rakety. Podle izraelských médií jedna dopadla na jeruzalémské předměstí a poškodila dům. Izraelská armáda oznámila, že na Jeruzalém bylo z Gazy vypáleno sedm raket a jedna byla zneškodněna.
Na jihoizraelské město Sderot souběžně zaútočila další radikální skupina Islámský džihád, která ohlásila, že z Pásma Gazy vypálila 30 raket. Izraelská armáda oznámila, že jedna z raket na jihu Izraele zasáhla civilní auto a zranila člověka. Izraelské letectvo podniklo protiútok na Pásmo Gazy, při němž byly podle palestinských médií zabity tři děti. Hamás to ale zatím nepotvrdil.
Rocket sirens sound at Jaffa Gate in #Jerusalem, schoolchildren seek cover against old city walls #TempleMount #JerusalemDay #JerusalemUnderAttack pic.twitter.com/bxbza0gMCh
— Lazar Berman (@Lazar_Berman) May 10, 2021
Izraelská armáda kvůli situaci přerušila manévry a posílila jednotky na hranici s Pásmem Gazy. v Jeruzalémě evakuovali parlament a americké ministerstvo zahraničí zakázalo do neděle diplomatům působícím v Jeruzalému vstup do tamního Starého Města. Personál velvyslanectví nemá vycházet od osmé hodiny večerní do sedmé ranní.
Izrael kvůli situaci v Jeruzalémě předem otevřel kryty ve městech poblíž Pásma Gazy, která bývají terči palestinských raketových útoků. Izraelci v pondělí slaví Den Jeruzaléma na připomínku obsazení východní části města a jeho pozdějšího sjednocení. Jeruzalém je ale dějištěm nepokojů několik dní, napětí vyvolává záměr vystěhovat část arabských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh.