Sledování civilistů? Vojáci celníkům jen pomáhali, hájí nasazení armády Metnar
Pomoc šlachtovým celníkům
Nasazení speciální armádní jednotky na sledování podezřelých z organizování a řízení trestné činnosti bylo prý jen cvičení. Tvrdí to ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), podle kterého je spolupráce vojáků se státními institucemi běžná. Metnar tak reaguje na podezření, že elitní útvar 601. skupiny speciálních sil sledoval podezřelé na žádost Celní správy. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která má Celní správu v gesci, se navíc bude zpovídat před sněmovním výborem pro bezpečnost.
Celní správa za vedení Roberta Šlachty měla v polovině loňského roku požádat o součinnost armádu, konkrétně její elitní útvar z Prostějova. Podle informací Ekonomického deníku odeslala žádost Celní správa na Generální štáb a ještě týž den ji dostala bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) k podpisu. Celá akce se pak měla změnit na cvičení, aby nebyl porušen zákon. To však odmítá současný ministr obrany Lubomír Metnar.
„Celní správa za účelem plnění svých úkolů požádala o poskytnutí technických prostředků s obsluhou. Z hlediska formy poskytnutí součinnosti pak byla zvolena forma součinnostního vojenského výcviku 601. skupiny speciálních sil s jednotkou Celní správy za účelem procvičení schopností ve vedení speciálního průzkumu,“ uvedl Lubomír Metnar v odpovědi na interpelaci od opoziční poslankyně Jany Černochové (ODS).
Podobně jako Metnar odpovídala i ministryně financí Alena Schillerová. Ta uvedla, že speciální skupina se v žádném případě nepodílela na žádných akcích v rámci trestního řízení. „Sledování, které bylo prováděno na základě řádného povolení dozorující státní zástupkyně, prováděl výhradně pověřený celní orgán, kterým je Generální ředitelství cel,“ uvedla Schillerová. Dodala také, že útvar na nemožnost zapojení se do trestního řízení také sám upozornil. „I přes nemožnost participovat na konkrétním trestním řízení může poskytnout své poznatky, dovednosti a doporučení ohledně operativních postupů a technické prostředky s obsluhou aplikovatelné při sledování, což se i stalo,“ dodala Schillerová.
Podle Jany Černochové však nadále hrozí podezření, že zákon porušen byl. „Dosavadní vysvětlení ministryně Schillerové a ministra Metnara v odpovědích na mé interpelace nepovažuji za přesvědčivé. Stále mám důvodné pochybnosti o tom, že došlo k porušení zákona a ke zneužití vojáků Celní správou v rámci trestního řízení. Další jednání by mělo proběhnout 7. února na výboru pro bezpečnost, kde bychom měli dostat informace od vedení Celní správy a ministryně Schillerové. Výbor pro obranu své jednání přerušil právě do jednání výboru pro bezpečnost a k projednání věci se ještě vrátí,“ řekla pro Echo24 Jana Černochová.
Na sněmovním obranném výboru vystoupil zatím jen ministr obrany. Ten před poslanci zopakoval, že se jednalo pouze o cvičení. „Pro armádu to bylo cvičení jako každé jiné a probíhá jich celá řada,“ řekl po jednání novinářům. Podrobnosti cvičení nechtěl komentovat s odkazem na to, že taktika a cvičení speciálních sil jsou utajované. Dodal, že on žádné pochybení v této záležitosti nezjistil.