I bez Klause jsme silní. Potravinové kvóty i Green deal naprosto odmítáme, říká šéfka Trikolóry

VOLBY 2021

I bez Klause jsme silní. Potravinové kvóty i Green deal naprosto odmítáme, říká šéfka TrikolóryROZHOVOR
Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková Foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Již nikdy žádný lockdown, žádný nouzový stav a nikdy více zavřené školy. To jsou tři podmínky, které předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková požaduje po možném partnerovi ve vládě, který by vzešel z blížících se sněmovních voleb. Do něj vstupuje hnutí na kandidátce spolu se Svobodnými a Soukromníky. V rozhovoru pro Echo24 předsedkyně také řekla, že pro hnutí je tématem voleb Green deal a současné zdražování. To podle svých slov hnutí odmítá jako jediná pravicová strana na současné politické scéně. Předsedkyně jako volební lídr v Praze také uvádí, že jako první by zrušila plošnou inkluzi, která dle ní působí devastačně na vzdělání dětí.

V březnu v čele hnutí skončil poslanec Václav Klaus mladší. Je Trikolóra oslabená jeho odchodem?

V žádném případě. V minulosti to logicky způsobilo otřes, protože jsme hnutí zakládali s Václavem spolu. On byl vždycky ta viditelná figura. Pro spoustu lidí to bylo zklamání a stalo se to i důvodem pro nepokračování v hnutí. Postavili jsme se ale zpátky na nohy a i díky tomu, jak komunikujeme náš pravicový program, tak jsme se posunuli i dál. I bez Klause mladšího jsme silní.

Zbývají dva týdny do voleb. Co bude pro Trikolóru hlavním tématem do finální fáze kampaně?

Témata se den ze dne mění. Jednu dobu se zdálo, že předvolebním tématem bude covid, protože zasahuje do všech oblastí. To se týká ekonomiky nebo také školství, které je mi blízké. Osobně si myslím, že nejsilnějším tématem současnosti je šílený Green deal, který naprosto odmítáme. Současné zdražování energií s tímto návrhem souvisí a je velice smutné, že pro tuto zelenou zkázu jsou i opoziční poslanci z dříve pravicových stran. Tím myslím koalici Spolu, která již nemá co dočinění s pravicí.

Green deal není o záchraně planety nebo čištění studánek. Málokdo si uvědomuje, že všem lidem se budou zdražovat životy. Opět na to doplatí nižší a střední třída. Neprojeví se to totiž jen u vyšších cen energií, ale také u zdražování potravin a ostatních věcí. K tomu také patří utopistická myšlenka elektromobilů, která je podle mě úplně mimo.

Kdo by byl po volbách největší spojenec a s kým byste případně šli do vlády?

Na rovinu vám řeknu s kým rozhodně nepůjdeme. Jsou to mladí a staří komunisti. V žádném případě si neumím představit spolupráci s Piráty a KSČM. Pro občany chceme skutečnou změnu. Proto půjdeme do koalice s kýmkoliv, kdo už nikdy nepodpoří lockdown, už nikdy nepodpoří nouzový stav a nikdo nezavře všechny školy. Tématika covidu možná neměla být nikdy zpolitizována, ale bohužel se tomu tak děje všude na světě. Jako jediná pravicová strana tedy půjdeme do koalice s těmi, kdo tyto požadavky dodrží.

Ptám se i z toho důvodu, že pokud byste vytvořili hypotetickou koalici s koalicí Spolu, tak byste narazili na potíže se změnou či rušením Green dealu.

Já bych úplně nepředjímala. Zatím není jasné, jak budou rozdané karty a kolik budeme mít procent. Až budou známé výsledky, tak budeme vědět, s kým můžeme jednat. Je to zatím otevřené a kromě dvou zmíněných stran musíte jednat se všemi.

Uvedla jste jako téma Green deal a další tři věci, které jsou důležité pro případnou budoucí tvorbu koalice. Jakou věc byste ale změnila okamžitě, pokud by se Trikolóra podílela na vládě?

V prvé řadě bych si vzala svou odbornou kompetenci a tím by bylo zrušení plošné inkluze. Ta totiž působí devastačně pro vzdělání dětí. Dále je to snížení všech daní na 15 procent a u komodit jako jsou léčiva či nutné potraviny na 10 procent. Tato ekonomika skutečně potřebuje restart. Čím dříve, tím lépe.

Ponechali byste slevy na jízdné pro seniory a studenty?

Je to laciné kupování voličů. Tato země se po roce a půl ocitla v situaci, kdy máme největší deficit. Pokud bychom spočítali všechny vlády od devadesátých let, tak neudělaly tak velký deficit jako současná vláda. Pokud lidem ale snížíme daně, tak jim v peněženkách zůstane víc peněz i na to jízdné.

V současné době se stále více ukazuje nepoměr platů ve státní sféře a mzdách v soukromé. Mnozí lidé proto volí raději vyšší finanční ohodnocení a odcházejí do služeb státu. Je podle vás normální, že se v poslední době na platech nešetřilo a neustále rostly?

Vůbec mi to nepřijde normální. Nůžky mezi státní a soukromou sférou se čím dál víc otevírají. Vím, že jsem viděla statistiku z roku 2020 a rozdíl mezi státním zaměstnancem a zaměstnancem v soukromé sféře byl 7 tisíc. A to není nezanedbatelná částka. Samozřejmě, že hasiči, záchranáři, policie, pošťáci nebo velmi podhodnocení zaměstnanci v sociální oblasti si právem zaslouží přidat. Zase se to ale musí dělat systémově. Vnímám to jako předvolební kupování hlasů.

Velkým tématem dalšího volebního období bude důchodová reforma. Jak byste ji řešili?

Stát se jednoznačně musí podílet při vyplácení důchodu lidem, kteří zde celý život pracovali a předali ho dalším generacím. Zároveň je velice důležité, aby si člověk část ze svého platu uspořil. Vidíme jako řešení posílení důchodů v rámci mezigenerační solidarity. Tedy každý může 5 procent daní, které by odváděl z platu státu, tak by mohl odvádět svým rodičům či prarodičům. Pokud je vnuků více, tak se to násobí.

Trikolóra se dostala do popředí zájmu i kvůli kvótám na potraviny, pod které se podepsal i tehdejší předseda Václav Klaus mladší. Tedy aby v obchodech byly české potraviny zastoupeny až ze 73 procent. Myšlenka přitom jasně mířila proti volnému obchodu. Budete podobný návrh znovu vytahovat?

Byť s Václavem Klausem mladším jsme spolu ve většině věcí souhlasili, tak zde jsem absolutním odpůrcem kvót. Důvodem je, že to ničí konkurenční prostředí, znevýhodňuje kvalitu na úkor kvantity. Je samozřejmé, že je dobré podporovat domácí potraviny. Žila jsem delší dobu v Kanadě a bylo zajímavé sledovat, jak lidé projíždějí etikety a hledají národní či lokální potraviny. To se mi velice líbilo. My jsme se v rámci zbavení se socialismu snažili být světoví a mysleli jsme si, že co se prodává za hranicemi je lepší než naše. Mnohdy tomu tak není a i v rámci výchovy dětí je dobré podporovat lokální prodejce.

V poslední době se snesla kritika na předsedu lidovců Mariana Jurečku za to, že by koalice Spolu neměla dovolit při tvorbě vlády schválení manželství pro stejnopohlavní páry. Později cuknul a od požadavku ustoupil. Jak by se Trikolóra k tomuto tématu stavěla?

Ze strany lidovců se jedná o chucpe. Nemám pro to slov. My jsme se v minulosti připodepsali pod ústavní novelu, že manželství je svazek jednoho muže a jedné ženy. Novelu navrhovali lidovci a je dost možné, že pod vlivem pana Jurečky ji stáhnou. My bychom ji ale podali znovu. Vždy budeme hájit tradiční rodinu a od toho neustoupíme.

Na kolik si věříte procent?

Já mám vždycky high hopes, což je moje oblíbená písnička od Pink Floyd. To znamená dvojciferný výsledek. V rámci kontaktní kampaně je zpětná vazba úžasná. Samozřejmě člověk nestíhá objet všechny města a vesnice. Cokoliv by nás dostalo do Poslanecké sněmovny by byl velký úspech. Pokud by to ale neměl být dvouciferný výsledek, tak alespoň osm procent. Tedy jako číslo, pod kterým kandidujeme do sněmovny.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články