Německou knižní cenu Jan Faktor nezískal, uspěla nebinární osoba Kim de l’Horizon
KNIŽNÍ CENA
Německou knižní cenu letos získala za román Blutbuch (Kniha krve) osoba jménem Kim de l‘Horizon, která se identifikuje jako nebinární. Česko-německý autor Jan Faktor, který byl na prestižní ocenění nominován za autobiografický román Trottel (Blbec), neuspěl. O knize Jana Faktora informoval také Týdeník Echo v eseji Terezy Matějčkové.
„S obrovskou tvůrčí energií hledá nebinární vypravěčská postava v románu Blutbuch od Kim de l‘Horizon svůj vlastní jazyk,“ uvedla porota. „Forma románu je v neustálém pohybu. Každý jazykový pokus od obrazné scény až po esejistickou vzpomínku rozvíjí naléhavost a literární inovaci, což porotu provokovalo a nadchlo,“ dodala porota.
Osoba Kim de l‘Horizon záměrně ponechává svůj životopis nejasný. Na přebalu knihy je uvedeno, že byla narozena v roce 2666. Podle Burzovního spolku německých knihkupců, který cenu uděluje, se ale narodila v roce 1992 u Bernu a ve Švýcarsku rovněž vystudovala germanistiku a filmovou a literární vědu.
Faktor, který od konce 70. let žije v Německu, se do užšího výběru nominovaných na Německou knižní cenu dostal již podruhé. Po ocenění sahal už v roce 2010 s rovněž autobiografickým románem Jiříkovy starosti o minulost. Cenu tehdy také nezískal.
„Jsem jako námořník na lodi, který čeká, co s ním bouřka udělá,“ řekl Faktor v nedávném rozhovoru s ČTK o své nominaci. Poznamenal, že jeho krédem je s ničím nepočítat. „Ta knížka to musí zvládnout sama,“ dodal.
O prestižní ocenění se ucházely také například román Fatmy Aydemirové Dschinns (Džini) o rodině takzvaných gastarbeiterů nebo román Lügen über meine Mutter (Lži o mé matce), v němž Daniela Dröscherová z dětské perspektivy vypráví o životě zklamané dcery uprchlíků ze Slezska.