Putin krade pól. Ten severní magnetický utíká z Kanady na Sibiř rychleji, než se předpokládalo
MAGNETICKÉ POLE ZEMĚ
Vědci jsou překvapeni nebývale rychlým „úprkem“ severního magnetického pólu na Sibiř. Pohyb magnetického pólu z Kanady směrem do Ruska sledují experti už dlouhé roky, nyní je však zaskočilo nebývalé zvýšení rychlosti, s níž se pól posouvá. Musí proto urychleně přikročit k předčasné aktualizaci Světového magnetického modelu, na němž se zakládá většina moderních navigačních systémů. Informuje o tom časopis Nature.
Světový magnetický model (World Magnetic Model) popisuje magnetické pole planety a údaje z něj využívají moderní navigační systémy od navigace lodí na moři po mapy v chytrých telefonech. K jeho úpravám dochází pravidelně každých pět let a nynější, aktualizovaný v roce 2015, měl vydržet až do úprav v roce 2020.
Experti se nyní shodli, že k úpravám musí dojít už na konci ledna 2019. Může za to nebývalá rychlost, s níž se pól oproti všem očekáváním začal přesouvat dále směrem k Sibiři. Odchylka tak přesáhla únosnou mez. Nové úpravy by měly vydržet právě do roku 2020.
Acceleration of Earth's north magnetic pole toward Siberia sparks early World Magnetic Model update https://t.co/Dxmonqe8cf pic.twitter.com/84dTccgYvu
— American Mensa (@AmericanMensa) 11. ledna 2019
Pohyb severního magnetického pólu sledují vědci už od první poloviny 19. století. Co za často nepředvídatelným chováním pólu stojí, s jistotou dosud nevědí. Možným důvodem pro současné zrychlení může být rychlý proud tekutého železa v jádře planety nacházející se pod Kanadou. Ten by mohl podle Phila Livermora z University of Leeds v Británii oslabovat magnetické pole pod kanadským územím a zapříčinit tak „převahu“ Ruska v pomyslné přetahované o pól. Právě pohyb tekutého železa ve vnější vrstvě zemského jádra stojí za vznikem magnetického pole planety.