Zákaz vycestování do zahraničí byl protiústavní, tvrdí Vondra. Petříček zákaz obhajuje
Zavřené hranice
Podle místopředsedy ODS a europoslance Alexandra Vondry byl zákaz vycestování z České republiky protiústavním krokem české vlády. Řekl to v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) naopak tento vládní krok hájí.
„Toto opatření, které v té první fázi bylo vlastně úplným zákazem opustit Českou republiku, považuji za neústavní,“ řekl Vondra. Dodal, že žádný jiný demokratický stát v Evropě k takovému zákazu nepřistoupil.
„Vláda od toho už trošku couvla, teď už to (vycestování) za určitých podmínek možné je,“ dodal někdejší ministr zahraničí a obrany.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček úplné uzavření hranic naopak schvaluje. „Věřím, že ústavní právníci posoudí, jestli tento krok byl plně v souladu s naší Ústavou. Ano, byl to extrémní, mimořádný krok. Stejně jako v řadě jiných oblastí jsme v reakci na epidemii koronaviru reagovali velmi přísnými restrikcemi, a to i vnitrostátními. Většina zemí Evropy má výrazná omezení pro cestování,“ podotkl ministr.
Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové (ANO) by o tom, zda jde o ústavní či protiústavní krok, měly rozhodovat Ústavní soudy jednotlivých členských států.
Vláda na základě krizového zákona zakázala českým občanům opustit zemi, výjimky platí například pro vycestování kvůli práci, návštěvě rodiny nebo cestě za lékařem. Omezení možnosti cestovat do zahraničí kritizovali někteří právníci i bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (Hlas). „Nyní se spekuluje o možnosti trávit dovolenou v některých zemích, což je další, více než implicitní konstatování, že někdo bude administrativně direktivně rozhodovat o tom, kam mohou občané eventuálně vycestovat. To je skandální,“ uvedl na Twitteru. Vládní nařízení podle něj odporuje Listině základních práv a svobod a je disproporční vzhledem k rozsah u epidemie koronaviru v Česku.