„Nemlaťte ženy, mají snadno modřiny.“ Město vypovědělo po 20 letech kouzelníka
KOUZELNÍK KONČÍ
Po více jak dvou dekádách vyhodilo město Christchurch na Novém Zélandu svého kouzelníka, kterého doteď platil erár. Kouzelník v době sucha prováděl magické tance, aby vyvolal déšť, a v roce 2009 dostal medaili za zásluhy od královny Alžběty II.
Radnice Christchurche se rozhodla ukončit smlouvu s kouzelníkem, protože dobře nezapadá do nové tématiky města. Ta má „představovat živé, rozmanité a moderní město, které je lákavé jak pro obyvatele, tak pro domácí i zahraniční návštěvníky, nové podniky a kvalifikované migrující pracovníky“, cituje The Guardian mluvčí radnice Lynn McClelland. Podle ní to bylo těžké rozhodnutí, ale kouzelník bude „navždy součástí historie města“.
Zrušení své pozice přijal kouzelník těžce a otevřeně kritizoval jednání radnice. „Oni mě prostě nemají rádi, protože jsou to staří, nudní byrokrati. Všichni mě mají rádi a je nikdo rád nemá,“ řekl kouzelník.
Radnice kouzelníku platila v přepočtu asi půl milionu korun ročně po dobu 23 let za jeho „kouzlení a další magické služby“. Pravé jméno kouzelníka je Ian Brackenbury Channell. Osmaosmdesátiletý muž má podle svého webu jméno „Kouzelník“ i na svém řidičském průkazu.
V dubnu letošního roku vyjádřil svůj názor na násilí na ženách v komediálním televizním pořadu New Zealand Today. „Miluji ženy, neustále jim odpouštím a ještě nikdy jsem žádnou neuhodil. Nemlaťte ženy, protože se jim za prvé snadno dělají modřiny a navíc to hned poběží říct a svým kamarádům… a potom se kvůli tomu můžeš dostat do velkých problémů,“ uvedl v pořadu.
Kouzelníkova kariéra
V mládí studoval sociologii na Leeds University v Anglii. Následně se odstěhoval do Austrálie, kde sociologii učil, mj. i na Univeristy of New South Wales. Svou kouzelnickou kariéru odstartoval na začátku sedmdesátých let, kdy se přestěhoval do Christchurche na Novém Zélandu. K lidem promlouval uprostřed města ve svém dlouhém plášti a špičatém klobouku. Obyvatelé města si ho značně oblíbili, a tak když se ho párkrát pokusila policie zatknout, pokaždé se setkala s hlasitým nesouhlasem publika zaujatého kouzelníkovými slovy.
V roce 1990 ho dokonce tehdejší premiér Mike Moore požádal, aby své kouzelnické umění rozšířil za hranice města. „Nepochybně to bude mít pozitivní vliv na kouzla, požehnání, prokletí a další nadpřirozeno, které přesahuje kompetence pouhého ministerského předsedy,“ řekl Moore. „Proto navrhuji, abyste urgentně zvážil můj návrh stát se kouzelníkem Nového Zélandu, Antarktidy a příslušných pobřežních oblastí,“ napsal premiér v dopise.