Evropští politici včetně Babiše lidem výrazně zdražili život
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Technologické revoluce a vývoj se zpravidla vyznačovaly tím, že lidem zkvalitňovaly, zpříjemňovaly a zlevňovaly život. Automobilismus, létání, telefony, internet. Všechno bylo na začátku drahé, exkluzivní, dostupné jen vyvoleným. Než se to díky technologickému vývoji stávalo čím dál levnějším a masovým. Cena minuty volání z mobilu bývala mnohonásobně dražší, než je dnes.
Teď poprvé zažíváme opak. Politici v Evropě včetně Andreje Babiše se v posledních několika letech (po roce 2015) rozhodli, že některé technologie v rámci tažení za bezuhlíkovou ekonomikou zdraží speciálními přirážkami (říká se jim emisní povolenky), daněmi, nebo je rovnou zakážou. Problém je v tom, že za ty pokutované a zakazované věci zatím nejsou náhrady. Rozhodně ne takové, které by lidem zpříjemňovaly nebo zlevňovaly život. Je to přesně naopak. Příjemnější jim ho nedělají a naopak jim ho zdražují. Dost výrazně. Zelená společenská revoluce bohužel předešla revoluci technologickou. Přišla dřív, než jsou k mání technologie, s nimiž by bezuhlíková ekonomika mohla fungovat. Vůz se zapřáhl před koně. To zpravidla nefunguje.
První branže, kde se to výrazně projevuje, je energetika. Statistický úřad Evropské unie včera ohlásil rekordní růst cen v eurozóně za posledních deset let. V srpnu se oproti předchozímu roku zvedly o tři procenta. Zcela zásadní podíl na tom má zdražení energií. Účty za ně se lidem napříč zeměmi eura zvedly o 15,4 procenta. Nemohlo to být jinak, když jsou na rekordních cenách emisní povolenky, které musí energetické firmy nakupovat.
Ceny energií ale prostupují do všech dalších branží, kde už je také vidět zdražování. Nejvíc, o 2,7 procenta, zdražuje průmyslové zboží. Čeští statistici zveřejní data za inflaci až desátého září. I u nás ale už v červenci rostly celkově ceny o 2,8 procenta. Energie ještě tehdy překvapivě meziročně klesaly. S podzimem se ale i u nás dá očekávat rychlý růst.
Evropskému trendu, který je vyvolán čistě umělým politickým zásahem do cen, se ale nevyhneme. Dopady drahé energie ale nejsou zdaleka ve všech zemích stejné. Zatímco v Německu, které má kvůli drahým obnovitelným zdrojům jednu z vůbec nejdražších energií v Evropě, se celková inflace zvedla o 3,4 procenta, ve Francii, ve které díky tomu, že 75 procent elektřiny vyrábí z jádra, stouply ceny jen o 2,4 procenta. Nízkou inflaci mají i Skandinávci, kterým jejich přírodní podmínky nabízejí levné obnovitelné zdroje. Ve Švédsku je inflace 1,4 procenta, v Dánsku 1,6 a ve Finsku 1,9 procenta.
My tuto přírodní výhodu nemáme. Na rozdíl od Francouzů nemáme ani rozestavěné nové bloky jaderných elektráren. Andrej Babiš nás bez vyjednávání přihlásil do Green Dealu, který dramaticky zdražuje cenu energií. Za osm let ve vládě ale neudělal pro zajištění zdrojů elektřiny, které by lidem dramaticky nezvedaly účty, vůbec nic. Opravdu vůbec nic.
Je skoro nepochopitelné, že opozice toto babišovské zdražování, které uvrhl úplně na všechny občany České republiky, vůbec nezvedá.
POLITICKÉ PREFERENCE
OSLAVY 17. LISTOPADU 1989