Západu dochází „sovětská“ munice. Ukrajina potřebuje rychle přezbrojit
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Zásoby sovětského či ruského typu munice pro Ukrajinu začínají docházet. Sklady zejména států východního křídla NATO, z nichž plynuly zásoby pro ukrajinskou techniku, se začínají podle očekávání vyprazdňovat a to může pro obranu před ruským agresorem znamenat potenciální problém. Podle analytiků je cestou zejména náhrada sovětské techniky za tu západní, ta sice v případě Ukrajiny probíhá zřejmě rekordním tempem, ovšem otázkou je, zda v dostatečném množství.
O omezených zásobách Západu, tedy zejména východních států jako je Česko, Polsko či Bulharsko, se mluvilo už nedlouho po začátku války, nyní se však podle některých zpráv začínají zásoby blížit skutečnému vyčerpání. „Moderní dělostřelectvo spotřebovává munici obrovským tempem při intenzivním osazení. Předpokládám, že velká část východních zásob, asi většina, už na Ukrajinu odešla. To je také důvod, proč přecházejí na západní standardy,“ řekl deníku Echo24 bezpečnostní analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr.
Právě otázka přezbrojení Ukrajiny podle západních standardů je stěžejní pro to, zda se z nedostatku sovětského typu munice může stát problém. Vyrábět tyto typy munice v množství, jakým Ukrajina disponovala, už na Západě není v současnosti podle Visingra možné řešení. Záleží tak na tom, jak rychle bude technika i munice ze Západu na Ukrajinu nadále proudit.
„Podle mnoha zpráv ukrajinské síly skutečně mají problémy se zásobami munice. Což je samozřejmě velký problém. Aby západní technika nahradila v ukrajinské službě sovětskou/post sovětskou, muselo by jí být poskytnuto řádově víc. Pro ilustraci. Ukrajina měla před válkou více než 600 samohybných houfnic, takže když dostane 6 CEASARů, tak jí to nevytrhne, i když je CEASAR mnohem lepší dělo,“ uvedl pro deník Echo24 bezpečnostní analytik Jan Luvdík s tím, že zároveň stovky kusů této techniky není ani na Západě snadné „vykouzlit“. „A co se týče dostupnosti munice, momentálně ji masivně nakupují západní státy pro sebe a výrobní kapacity jsou omezené,“ dodal Ludvík.
Ministr obrany Oleksij Reznikov ve čtvrtek vyjádřil nespokojenost s rychlostí dodávek západních zbraní a jejich množstvím, současně však poděkoval zemím, které tyto zbraně poskytují. Například také oznámil, že v případě zásob munice ráže 155 mm překonaly zásoby už o 10 % původní „sovětské“ předválečné zásoby Ukrajiny.
Podle Reznikova však Ukrajina nadále potřebuje především větší množství moderních raketometů západního typu a příslušnou munici, dále potřebuje nahradit opotřebovaná děla „sovětských“ ráží moderními děly západní ráže a to opět s příslušnou municí, která se na Ukrajině nevyrábí. Klíčové je prý také dohodnout se s partnery na výcviku obsluh, aby na frontě mohly být nasazovány hned celé jednotky, což by výrazně zvýšilo efektivnost na bojišti. Ukrajina potřebuje stovky těžkých zbraní, bez kterých nemůže zahájit účinnou protiofenzívu, a také bojové letouny a prostředky protivzdušné obrany, vypočítal Reznikov.
Ukrajina denně přichází až o stovku zabitých a 500 raněných vojáků, uvedl také ve čtvrtek ministr obrany Reznikov. Situaci na frontě označil za těžkou. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak později stanici BBC řekl, že ztráty v řadách ukrajinské armády dosahují denně mezi 100 až 200 vojáky.
Podoljakův odhad je dosud nejvyšší co do počtu zabitých ukrajinských vojáků, poznamenala britská stanice na svém ruskojazyčném webu. Důvodem zvýšených ztrát je podle prezidentského poradce značná převaha ruské armády v dělostřelectvu. Dodal, že k vyrovnání sil by pomohlo, kdyby Ukrajina získala 150 až 300 salvových raketometů.
„Situace na frontě je těžká. Ztrácíme každý den až stovku zabitých bojovníků a 500 raněných. Kreml nadále vyvíjí tlak masami vojáků, přešlapuje na místě, čelí silnému odporu a trpí obrovskými ztrátami. Ale ještě stále má sílu pro postup v jednotlivých úsecích fronty. Je nutné si zachovat soustředění. Pak Ukrajina zvítězí,“ uvedl Reznikov.