Žádné důkazy pro konspiraci Trumpa s Moskvou. Podezření z bránění spravedlnosti zůstává

Muellerova zpráva

Žádné důkazy pro konspiraci Trumpa s Moskvou. Podezření z bránění spravedlnosti zůstáváNOVÉ 1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Po dvouletém vyšetřování ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval vlivem Ruska na prezidentské volby v USA v roce 2016 a možným bráněním průchodu spravedlnosti ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Ministr spravedlnosti William Barr ještě před zveřejněním dokumentu uvedl, že Rusové se volby pokusili ovlivnit, nynější prezident s nimi ale v této věci nespolupracoval. Žádný důkaz podle Barra ani nepotvrzuje, že by Trump bránil spravedlnosti. Demokraté s tím ale nesouhlasí a chtějí se Trumpovým - podle nich nezákonným - chováním zabývat v Kongresu.

Zprávu, která má i s přílohami 448 stran, dnes obdrželi členové obou kongresových komor a ministerstvo ji následně publikovalo na internetu. Některé pasáže, které údajně souvisejí s utajovanými skutečnostmi, ale začernilo. Barr připustil, že ještě před kongresmany dostal dokument k posouzení Bílý dům. To vyvolalo u demokratů pobouření. Podle ministra se ale Trump rozhodl nevyužít svých pravomocí, které ho opravňovaly k tomu, aby utajil ještě některé další pasáže.

Ve zprávě Mueller uvádí deset incidentů, které prověřoval jako možné bránění průchodu spravedlnosti. Je mezi nimi například vyhazov šéfa FBI Jamese Comeyho v roce 2017, snaha prezidenta přesvědčit bývalého šéfa své předvolební kampaně Paula Manaforta, aby nespolupracoval s vyšetřovateli, či pokus zbavit Muellera funkce zvláštního vyšetřovatele. Snahy o zásahy byly podle zprávy "většinou neúspěšné", za což ale Trump podle dokumentu vděčí hlavně neochotě svých spolupracovníků plnit jeho sporné příkazy.

K vyšetřování vlivu Ruska na volby zpráva například uvádí, že se podařilo "identifikovat četná spojení mezi jednotlivci s vazbami na ruskou vládu a jednotlivci spojenými s Trumpovou kampaní, důkazy nejsou ale dostatečné pro obvinění z trestného činu". Například na schůzku s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou v červnu 2016 šli členové Trumpova týmu s nadějí, že jim Rusové pomohou. Ti ovšem žádné užitečné informace neposkytli.

V závěrech zprávy se uvádí, že není možné jasně říct, že se prezident Trump dopustil bránění průchodu spravedlnosti. "A proto tato zpráva sice nedospívá k závěru, že prezident spáchal trestný čin, ale ani ho neospravedlňuje," píše se v textu.

Trump po zveřejnění zprávy uvedl, že má dnes dobrý den. Znovu popřel, že by během předvolební kampaně jakkoli spolupracoval s Rusy. Prezidentův právní tým označil výsledky vyšetřování za "naprosté vítězství". Podle zprávy ovšem ještě v roce 2017 považoval jmenování Muellera zvláštním vyšetřovatelem Trump za svůj "konec v prezidentském úřadu".

Ještě před zveřejněním samotné zprávy vystoupil na tiskové konferenci ministr spravedlnosti a generální prokurátor Barr, který uvedl, že Rusko se pokusilo ovlivnit volby 2016, ale nynější prezident, nikdo z jeho štábu a ani žádný jiný Američan v této věci s Moskvou nespolupracoval. Dodal, že je přesvědčen, že není důkaz, že by Trump bránil spravedlnosti.

Demokratičtí předáci Kongresu USA Nancy Pelosiová a Chuck Schumer Barra kritizovali. Jeho prohlášení označili za součást kampaně, kterou se snaží ovlivnit názor veřejnosti na Muellerovu zprávu. Později dodali, že podle nich zpráva Barrovo tvrzení o bránění spravedlnosti podkopává.

Šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů, demokrat Jerry Nadler, uvedl, že je nyní povinností Kongresu, "aby pohnal prezidenta za jeho činy k zodpovědnosti". Muellerova zpráva je podle něj jen jakousi mapou vyšetřování prezidentské kampaně z roku 2016 a následných událostí. Podle některých analytiků dokument nepřímo vyzývá Kongres, aby se prezidentovými kroky ve vztahu k Muellerovu vyšetřování zabýval. Nadler chce, aby závěry svého vyšetřování do 23. května vysvětlil ve Sněmovně reprezentantů přímo Mueller.

Čtěte také: Hodně věcí se zastaví, to ministr nedomyslel, říká v rozhovoru Jiří Fajt

Národní galerii povede bývalý ‚Babišův pekař‘. Morávek šéfoval čtyři roky slovenskému Penamu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Budeme ostrovem neocenzury

KOMENTÁŘ

Evropská komise má problém. Snaží se regulovat výměnu zpráv a debaty na sítích, ale platformy náhle vypovídají spolupráci. Po Facebooku a Instagramu – a předtím ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články