Málo jste demonstrovali
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KONFLIKT NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se dohodly na podmínkách příměří, napsal server Axios s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele. ...
Ve středu česká vláda potvrdila výšku stropů pro ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky, malé a střední firmy. Potvrdily se zprávy, že to bude tři koruny s DPH na kilowatthodinu u plynu a šest korun u elektřiny, firmy budou mít zastropovaných 80 procent své průměrné roční spotřeby. Není jasnějšího důkazu, že výrobcům elektřiny, soukromým a nutně i polostátním, poněvadž jsou na jednom trhu, se v České republice vychází vstříc způsobem, který by si žádal vysvětlení pro dospělé.
U plynu je to jiná historie. Populární přání jednat o nákupu plynu přímo s Ruskem (v průzkumu Kantaru pro Českou televizi se v září pro vyslovilo 49 procent, proti 42 procent Čechů) je poté, co někdo „z našich“ poškodil plynovody Nord Stream1 a 2, i teoreticky vyloučeno. Nákup drahého plynu, který budou obchodníci nuceni prodávat zákazníkům za nižší než nákupní cenu, jim vláda dotovat bude muset. Ale cenu elektřiny má v ruce pořád stejně jako v posledních měsících a krčí rameno s poukazem na evropské právo, ačkoli analýza ministerstva spravedlnosti ukazuje právně schůdnou cestu.
Podle meteorologů bude letos v Evropě nadprůměrně studená zima. Do toho ve středu EU schválila zastropování cen ruské ropy, přestože Rusko hrozí, že za jiné než tržní ceny ji stropovačům nebude prodávat. Do toho se včera OPEC+ (tedy vedle Saúdské Arábie a dalších i Rusko) dohodl ropu těžit míň a tím ji uměle zdražovat. Takže můžeme čekat, že ceny u našich benzinových stanic zase vyskočí.
A do toho česká vláda potvrdí, že koncová cena elektřiny v republice bude celý příští rok 2x až 2,5x vyšší než na jaře 2021. Ani za této situace, kdy vinou cen za energie hrozí a někde už nastává krach firem, nebyl Fialův kabinet ochoten jít cestou, jíž pro zjednodušení můžeme říkat Blažkova. Ta by v případě elektřiny cenový strop vztyčila už u výrobce za použití zákona o věcně usměrňovaných cenách, za použití nástroje tzv. přiměřeného zisku, obešlo by se to bez dotací a hrozícího rozvalu státního rozpočtu.
Tyto ohledy na výrobce elektřiny vládu ještě přijdou draho. Nicméně pro politiky, kteří strategicky spíš než o prosperitě své země, přežití českého průmyslu přemýšlejí o zachování mocenských pozic tady a teď, je důležitější, že účast na demonstracích v centru Prahy od konce prázdnin zatím nenabírá růstovou křivku, že počty demonstrantů stagnují nebo padají. Jejich optikou se těm politikům zdá světodějné, že ve volbách druhé kategorie se nekonalo žádné protivládní zemětřesení.
Dekarbonizační snahy EU, známé dnes pod šifrou Green Deal, vycházejí z toho, že energie zdraží v řádu nižších násobků. Stropy, které zabrání šokujícímu desetinásobnému zdražení, jaké jsme sledovali na konci srpna a jaké nebylo v plánu, „zlegalizují“ zdvoj- a ztrojnásobení. To je z pohledu české vlády v pořádku. Až se ceny ustálí, budou plyn, benzin i elektřina oproti cenám před krizí dražší o stovky procent. Anebo se znovu a víc zaplní ulice českých měst a ztráty vládních stran budou prudší. Tak jednoduché to je.