Nástupci někdejších svazáků? Svůj dorost mají i konzervativci a Piráti

Mládežnické organizace politických stran

Nástupci někdejších svazáků? Svůj dorost mají i konzervativci a PirátiNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

O mladých lidech se občas říká, že je politika nezajímá. Přesto mají s výjimkou jedné všechny parlamentní strany své mládežnické organizace a v nich dohromady stovky členů od patnácti do 35 let. Počty členů i vliv na stranu či hnutí jsou už různé. Zato činnost těchto mládežnických organizací se od sebe příliš neliší. Pořádají konference, semináře, a tak „udržují hodnoty“ mateřské strany. Obecně vzato fungují mládežnické organizace jako úspěšný zdroj budoucích politiků a jakási lidská tvář politiky.

Nejsilnější základnu mládežnických organizacích mají strany s delší tradicí v české politice. S ODS spolupracují Mladí konzervativci s osmi sty členy, přímo pod ODS fungují i Mladí občanští demokraté. Mladí sociální demokraté dnes mají 500 členů. Viditelní jsou i Mladí lidovci, k nimž se hlásí 350 mladých lidí, a Mladí křesťanští demokraté. S výjimkou SPD mají své mládežnické organizace i zbývající parlamentní strany, včetně těch nejmenších. „Máme velkou podporu u mnoha mladých lidí, centrálně ovšem žádná mládežnická organizace zřízena není,“ uvedla na dotaz deníku Echo24 mluvčí SPD Michaela Dolenská.

Nečekaným poměrem se liší počty členů mládežníků velkých stran a těch malých. Kdo by čekal silný zástup v Mladém ANO, jehož mateřská strana vyhrála v říjnu volby a sestavila vládu, byť je nyní v demisi a bez důvěry, pletl by se. K Mladému ANO se nyní hlásí 150 lidí. Oproti tomu ve sněmovně druhá nejmenší TOP 09 a její TOP tým disponuje 275 členy. Členka předsednictva Mladého ANO a poradkyně pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) Markéta Plesníková ale upozornila, že zájemců o členství jsou další desítky. „Máme několik desítek zájemců o členství,“ uvedla Plesníková pro Echo24.

Formálně existují i mladí Piráti, ale aktivní dlouhodobě nejsou. Nicméně Piráti jsou tzv. „posledními“, které by kdokoli mohl podezírat z přehlížení mladých o politiku se zajímajících lidí. Sněmovnu obohatili o velmi mladé poslance, kteří sice nedrží rekord (toho dosáhl teprve jednadvacetiletý poslanec TOP 09 Dominik Feri), ale blíží se mu. O rok starší než Feri je pirátský poslanec František Kopřiva, jenž byl několik let členem předsednictva Mladých Pirátů.

„Mladí Piráti formálně existují, ale dlouhodobě nejsou příliš aktivní. Důvod je jednoduchý, mladí lidé totiž vstupují rovnou do Pirátské strany. Je nás dost, co jsme vstoupili hned v 18 letech. Aktivitu vyvíjí přímo v rámci strany, což je podle mě pozitivní pro Piráty i politickou kulturu obecně. Zatím tedy není příliš důvod formálně vydělovat mladé straníky do mládežnické organizace ani po tom není poptávka, tudíž oživování Mladých Pirátů není momentálně prioritou,“ uvedl Kopřiva pro Echo24.

Přímý vliv na „mateřské strany“ mládežníci nemají

Samostatnými vnitrostranickými skupinami, s hlasovacími a dalšími právy, mládežnické organizace politických stran většinou nejsou. Oproti minulosti, kdy například Mladí sociální demokraté byli silnými hráči vnitrostranické politiky, je jejich role spíše podpůrná a poradní. Například právě Mladí sociální demokraté hráli v minulosti velmi silnou roli. Nynějšímu prezidentu Miloši Zemanovi v roce 1993 pomohli ke zvolení předsedou ČSSD. Předsedal jim v té době pozdější sociálně demokratický premiér Stanislav Gross.

Dále čtěte: Mladí sociální demokraté si stěžují na Babišův seznam vlivných členů ČSSD

Podobný vliv žádná z mládežnických organizací sněmovních stran dnes nemá. Kontakt s mateřskou stranou ale udržují silný. Setkávají se běžně s vedením stran nebo uzavřely smlouvy o spolupráci. „Formálně i neformálně se setkáváme velmi často,“ řekl deníku Echo24 předseda Mladých sociálních demokratů Radek Hlaváček. Mládežnické organizace se běžně jako hosté účastní sjezdů, sněmů či kongresů mateřských stran. „Jako předseda Mladých konzervativců jsem se například účastnil i lednového grémia ODS,“ uvedl předseda Mladých konzervativců Milan Vyskočil.

Navíc je běžné, že členství v mládežnické organizaci se překrývá s členstvím v straně samotné. „Mnozí naši členové jsou členy nebo registrovanými příznivci Starostů a nezávislých, participují na životě hnutí,“ řekl deníku Echo24 tajemník spolku mSTAN Tomáš Pavelka. „Cílem není, aby spolek získával politické pravomoci v rámci hnutí, ale aby byl platformou, díky které se naši členové budou rádi potkávat a trávit spolu volný čas. To však neznamená, že maximálně nepodporujeme všechny naše členy, kteří se rozhodnou pro aktivní politiku v rámci hnutí STAN,“ dodal Pavelka.

Do dění mateřské strany nezasahuje ani mládežnická organizace vládního hnutí ANO. „Jsme samostatná organizace a stejně jako hnutí nezasahuje do vnitřních procesů našich, nezasahujeme my do záležitostí uvnitř ANO. Co se týká programového směrování, máme podíl na jeho tvorbě, někteří naši členové jsou zároveň členy hnutí, takže předávání názorů a postojů probíhá i jejich prostřednictvím,“ řekla pro Echo24 členka předsednictva Mladého ANO Markéta Plesníková.

Silný hlas ve straně mají Mladí lidovci. Pravidelně se účastní celostátního výboru KDU-ČSL, coby delegáti jezdí i na sjezdy. „Podle smlouvy, která je uzavřená mezi Mladými lidovci a KDU-ČSL, se může člen předsednictva ML účastnit, celostátní konference i zasedání poslaneckých a senátorských klubů. Přístup mají Mladí lidovci skoro do všech orgánů KDU-ČSL. Mladí lidovci vydávají usnesení, která jsou adresována vedení lidové strany,“ uvedl předseda Mladých lidovců Filip Chvátal. Z Mladých křesťanských demokratů například vzešli nynější předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek či místopředseda strany Marian Jurečka.

Smlouvu o spolupráci mají i TOP 09 a její TOP tým. „Pravidelně s vedením strany konzultujeme programové věci a uspořádané akce, vedení strany nás výrazně podporuje. Předkládáme straně naše stanoviska k jednotlivým tématům,“ uvedl pro Echo24 předseda TOP týmu Jan Kavalírek.

Svou mládežnickou organizaci mají i komunisté. Organizací a spolků, které slovo komunismus pro svůj název využívají, je ale více. Oficiální mládežnickou organizací parlamentní strany jsou Mladí KSČM.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Ze školní lavice přes Facebook do sněímovny. Feri voliče zaujal

Nejmladší český šachový velmistr: 16letý mladík s vietnamskými kořeny

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články