Stavebnictví čekají těžké časy. Materiály zdražují i o 80 procent
STAVEBNÍ MATERIÁLY
Lidem se dál zřetelněji prodraží vybudování domku či rekonstrukce stávajících bytů. Cena stavebních materiálů totiž roste strmě nahoru a některé komodity vzrostly i o desítky procent. Kromě lidí však bude mít zdražování dopad i na města a obce, které mají nasmlouvané rekonstrukce či výstavby. Firmy navíc trápí nedostatek pracovníků, který je navíc umocněn odlivem zahraničních dělníků zpět domů. To se týká čerstvě i Ukrajinců, kteří dostávají povolovací rozkazy kvůli ruské invazi.
Koronavirová krize a s tím spojené lockdowny sice dávno odezněly, přesto se problémy do stavebnictví valí zřetelně až nyní. Zprvu za to mohla vysoká poptávka, kdy lidé v izolacích a na home officech přehodnocovali své bydlení a vrhali se do rekonstrukcí či přestaveb svého obydlí. V současné době se ale ve stavebnictví vyskytuje další z problémů. A tím jsou vysoké ceny nejrůznějších materiálů.
Ceny materiálů a výrobků ve stavebnictví se v lednu totiž zvýšily meziročně o téměř čtvrtinu. Podnikům se například o deset procent zdražilo skladování a podpůrné služby v dopravě. Ceny stavebních prací se pak zvedly o 8,3 procenta. Skokové zdražování, které není u konce i kvůli rostoucím cenám pohonných hmot, bude mít negativní důsledky při dokončování a plánování staveb.
Před prudkým zdražování varuje také Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Podle nich se ceny ve stavebnictví svým růstem daleko vymykají inflaci a průměrnému růstu spotřebitelského zboží. Komora se odvolává na data společnosti RTS, podle které se sleduje nárůst ceny betonových výztuží meziročně o 80 procenta, cihly o 30 procent a OSB desky o 70 procent.
Materiály jsou zatím dražší nejprve u stavitelů. Později však cena přejde na koncového uživatele, který si stavbu zadává. Nemovitosti se tak kromě materiálů mohou prodražovat ještě o vysoké ceny energií, lidské práce a pohonným hmotám. „Strmě rostoucí ceny klíčových stavebních materiálů potvrzují nejen data společnosti RTS, která vývoj sleduje dlouhodobě, ale i projektová praxe. Navýšení na úrovni komponentů se přirozeně projevuje i v cenách za obestavený prostor (tzv. objemové ukazatele), kde meziročně došlo k nárůstu o 13 a 15 procent, uvedl předseda ČKAIT Robert Špalek.
Vyšší ceny materiálů ale nevytváří starosti jen obyčejným lidem, pro které je dnes i obtížnější žádat o hypotéku. Problémy mají totiž i města a obce, které vypisují veřejné zakázky. Vysoutěžená cena totiž během příprav a při zhotovení může značně narůst. „A to o to více než připouští zákon o zadávání veřejných zakázek. I proto ČKAIT už před časem upozornila Ministerstvo
financí a další resorty, že pokud nedojde o rozšíření možností veřejného sektoru reagovat ve smlouvách s dodavateli na vývoj cen, může to vést k odložení nebo v horším případě zastavení již rozestavěných staveb,“ uvedl Špalek.
Kvůli válce na Ukrajině rostou i ceny některých dovážených komodit. Cena niklu se v pondělí zvýšila až o 90 procent a je na své rekordu. Podobně je na tom i hliník, který se zvedla na 4 tisíce dolarů za tunu. Cena roste i kvůli tomu, že panuje obava ohledně dodávek z Ruska kvůli uvaleným sankcím.
Z Ruska se totiž dováží celkem 10 procent niklu z celosvětové dodávky. Používá se při výrobě nerezové oceli a baterií do elektromobilů. Hliník se také používá v dopravě, ve stavebnictví a také při výrobě obalů.