Fantastické vize, jak mohla vypadat Praha. Podívejte se

neuskutečněné projekty

Fantastické vize, jak mohla vypadat Praha. Podívejte seOBRAZEM 25
Panorama
Echo24
Sdílet:

Staroměstská radnice jako pyramida, mrakodrapy na Letné, vzducholodě na Petříně nebo bydlení a garáže v prvorepublikovém Nuselském mostě. Tak mohla vypadat Praha. Neuskutečněné pražské projekty představuje historička architektury Klára Brůhová v knize Pražské vize: Fantastické stavby, které nikdy nevznikly.

Publikace představuje možné podoby Prahy skrze návrhy architektů na přelomu 19. a 20. století a po roce 1918. Kromě obrazové dokumentace zmíněných návrhů autorka mapuje i historické okolnosti, architektonické soutěže a důvody, proč se návrhy nerealizovaly.

Jednou z budov, na kterou si architekti dělají zálusk dodnes, je Staroměstská radnice. Soutěží na její přestavbu bylo na přelomu století hned několik, žádný z projektů se ale nerealizoval. Část radnice pak byla zničena při požáru během druhé světové války a o její dostavbě se mluví dodnes.

Foto:

Slavný návrh Josefa Gočára byl zařazen do třetí soutěže o dostavbu Staroměstské radnice v letech 1908–1909.  Gočár zamýšlel vytvořit novou dominantu Starého města. 

Foto: Reprofoto z publikace Pražské vize 

Podobně je na tom i stále nezastavěná Letná, pro kterou architekti na počátku století vymýšleli více či méně ambiciózní plány. Pražské vize ukazují návrhy tunelů, průkopů i mrakodrapů, velká plocha Letenských sadů zas mnoho architektů povzbudila k plánování megalomanských staveb. Problém spojení centra s Prahou 7 nakonec vyřešili komunisté stavbou Letenského tunelu v roce 1953.

Foto:

Engelův tunel v návrhu navazoval na Čechův most, dominovat mu podle Brůhové měla nadživotní ženská figura. 

Foto: Reprofoto z publikace Pražské vize 

Propojení městských části měl řešit i Nuselský most. Podle Brůhové bylo potřeba v rychle rostoucí Praze 20. let propojit pláň na Pankráci s Novým městem. Ambiciózní plány počítaly s mrakodrapy i obchodními domy místo pilířů, které měly obsahovat i výtahy.

Foto:

První soutěž na Nuselský most proběhla mezi lety 1926 a 1927. Betonová konstrukce profesora Čenského, architekta Schmiedla a inženýrů Vyhnánkových získala jednu ze dvou prvních cen.

Foto: Reprofoto z publikace Pražské vize 

Dnešní Nuselský most byl nakonec realizován až v roce 1973. Kniha se dále věnuje náměstí Republiky, nábřeží, Vítkovu, Vyšehradu a Petřínu.

To nejzajímavější z knihy Pražské vize ukáže autorka na stejnojmenné přednášce pořádané 26. června od 19:00 v Centru architektury a městského plánování (CAMP). 

Klára Brůhová
Autorka Pražských vizí se věnuje dějinám architektury na Ústavu dějin a teorie architektury FA ČVUT. Kniha vychází z doktorské dizertační práce Praha nepostavená, která vyšla v roce 2017. Kromě doktorského studia na ČVUT vystudovala teorii a dějiny designu a nových médií na UMPRUM a dějiny umění na Filosofické fakultě v Praze. Kniha Pražské vize vyšla v roce 2018 v nakladatelství Paseka.

Čtěte více: FOTOGALERIE: Uprostřed lesů vzniká dřevěný točitý „mrakodrap“ 

Mrtvá zóna, ticho, klid. Jak dokázal architekt proměnit chátrající budovu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články