Jaderná ponorka USA narazila u Číny do „neznámého objektu“. Patnáct námořníků se zranilo
INCIDENT V JIHOČÍNSKÉM MOŘI
Patnáct amerických námořníků utrpělo v sobotu lehčí zranění, když jaderná ponorka USS Connecticut narazila v Jihočínském moři do „neznámého objektu“. S odvoláním na americké námořnictvo o tom v pátek informoval server BBC News. Podle námořnictva je plavidlo třídy Seawolf plně funkční a jaderná pohonná jednotka nebyla poškozena. Ponorka zamířila k americkému ostrovu Guam.
Námořnictvo zároveň uvedlo, že není jasné, co střet v indicko-tichomořském regionu způsobilo, a že celkový rozsah škod zjišťuje. Neupřesnilo přitom, kde ke kolizi došlo ani současnou polohu ponorky. Nejmenované zdroje agentuře Reuters nicméně sdělily, že se incident odehrál v mezinárodních vodách Jihočínského moře.
Ponorka USS Connecticut operovala v jednom z nejchoulostivějších regionů světa a v době, kdy v této oblasti narůstá napětí kvůli intenzivnějšímu čínskému narušování tchajwanského vzdušného prostoru, poznamenal server BBC News. Peking totiž zintenzivnil tlak na ostrov, který považuje za součást svého území, a v poslední době k němu vyslal rekordní počet vojenských letounů.
Čína si činí nárok na většinu Jihočínského moře a její posotoj zpochybňují okolní země jako Filipíny, Brunej, Malajsie, Tchaj-wan nebo Vietnam. Spojené státy řadu těchto zemí ve sporu podporují.
Incident se odehrál několik týdnů poté, co USA, Británie a Austrálie oznámily uzavření bezpečnostního paktu AUKUS, jehož cílem je posílit bezpečnost v indicko-tichomořském regionu a jenž je považován za projev snahy těchto zemí čelit Číně.