„Dobrý žid je jen mrtvý žid.“ „S černochy stoupne kriminalita...“ Z překladače se po selhání stal hejtr

Ostře rasistické překlady

„Dobrý žid je jen mrtvý žid.“ „S černochy stoupne kriminalita...“ Z překladače se po selhání stal hejtrNOVÉ
Auschwitz Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

„Hitler byl k židům mírnější, než si zasloužili.“ „V Dachau to bylo příjemnější než v Osvětimi.“ Podobně hrozivou přehlídku antisemitských a rasistických výroků v pátek zobrazoval francouzský překladač Reverso. Netrvalo dlouho a sesypala se na něj vlna kritiky a odsouzení. Platforma ze všeho viní chybu v algoritmu a zavázala se přešlap co nejrychleji napravit, píše agentura AFP.

Výše zmíněné příklady se zobrazovaly uživatelům, kteří hledali francouzský ekvivalent anglických termínů „nice“ nebo „much nicer“ a zadali je v pátek do vyhledávače. 

Konkrétní příklady jsou k vidění po rozkliknutí obrázků v tweetu. Další příklady jsou zde.

Služba, kterou měsíčně využívá přes 45 milionů lidí, ukazovala podobné výsledky i při zadání klíčového slova „žid“. „Je tu příliš mnoho židů,“ zněl jeden z nich. Další tvrdil, že "jediný dobrý žid je mrtvý žid". „Zabušíme na brány mešit židovskými lebkami,“ uváděl jeden příklad z italštiny, zatímco v němčině se objevila věta, že „správný muslim drží vždy ústa zavřená“. 

Do překladače se hned opřela Mezinárodní liga proti rasismu a antisemitismu (Licra) s tím, že některé příklady se doslova máchají v antisemitismu. Podle ní na pochybení jako první přišel školák, který webovou stránku používal k vypracování domácího úkolu - a o to silněji volala po okamžité nápravě. O nedopatření se hojně debatovalo i v západních médiích.

Zakladatel platformy Reverso Theo Hoffenberg agentuře AFP sdělil, že se nikdy nestalo, aby jeho algoritmy podobným způsobem selhaly. „Nikdy jsme neměli tak šokující příklady, které potřebují tak rychle opravit,“ dodal s tím, že se tak stane v řádu hodin. Podle něj by výsledky, které program zobrazí, měly normálně vycházet z běžných frází a konkrétních příkladů vytvořených lingvisty. Do konečné podoby zasahují také doporučení a úpravy uživatelů. Z toho všeho algoritmus posléze vytvoří finální podobu. 

Nevhodné věty se objevily i v souvislosti s postavením žen či rasismem. Po zadání hesla „ženy by měly“ vyšlo, že „do některých žen by se mělo mlátit pravidelně, jako do gongů gongů“. „Známá fakta – když se přistěhují černoši, kriminalita stoupne,“ říkal jiný z výsledků. 

Licra oznámila, že proti Reverso nepodnikne žádné právní kroky, protože platforma toto nezamýšlela vědomě. „Jsme přesvědčeni, že tam nebyl špatný úmysl, ale požádali jsme je, aby jednali rychle,“ uvedl mluvčí ligy.

Čtěte také: Afričané v Belgii čelí „zakořeněnému“ rasismu, tvrdí experti OSN

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články