Pomůže šestý smysl zvířat předvídat katastrofy? Bude je monitorovat anténa z kosmu

projekt Icarus

Pomůže šestý smysl zvířat předvídat katastrofy? Bude je monitorovat anténa z kosmuNOVÉ
ilustrační snímek stanice ISS Foto:

Foto: NASA

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Anténa na oběžné dráze kolem Země, která má za cíl sledovat pohyby zvířat po celém světě a předpovídat zemětřesení či hrozící epidemie. Ve středu se spustil projekt Icarus, když dva ruští kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného kosmu, aby na ISS namontovali antény pro experimentální sledování migračních tahů divoké zvěře a ptactva, píše německý server tagesschau.de.

Hlavním koordinátorem projektu Icarus je německý výzkumný ústav Max Planckův institut. Název Icarus vychází ze zkratky „Mezinárodní spolupráce pro výzkum zvířat s  využitím vesmíru“. Minivysílače, které zatím jsou, ale hlavně budou připojeny ke slonům, ptákům, dravcům, ale třeba i želvám budou z celého světa posílat data do databáze. V současné fázi projektu Icarus se bude sledovat asi tisíc zvířat, ale v blízké budoucnosti až sto tisíc. Stanou se jakýmisi „čmuchacími psy“ lidstva, říkají experti účastnící se projektu.  Jde o globální systém inteligentních senzorů, antény na stanici ISS jsou jen částí celého systému.

Vědci tak chtějí využít zvířecího šestého smyslu, aby například na základě migračních pohybů mohli předpovídat živelné katastrofy včetně erupcí sopek nebo hrozící epidemie. „Můžeme naše data využít k předvídání přírodních katastrof,“ uvedl vedoucí projektu Martin Wikelski. Dodal, že se podobným způsobem daly pozorovat migrační pohyby koz na úpatí italské sopky Etny. 

Kosmonauti strávili v otevřeném kosmu skoro sedm hodin. Prvním úkolem bylo vypuštění dvojice družic Taňuša a SiriusSat z univerzity v Kursku a vzdělávacího střediska Sirius, založeného prezidentem Vladimirem Putinem v Soči. Pak kosmonauti přistoupili k hlavnímu úkolu, tedy sestavení antény, která umožní sledovat na Zemi ptáky a má speciální snímače o váze pěti gramů.

Agentura TASS poznamenala, že šlo o druhý výstup Rusů do vesmíru v letošním roce. V únoru Alexandr Misurkin a Anton Škaplerov odpracovali v vně ISS osm hodin a 13 minut, ačkoliv výstup byl původně plánován na necelých sedm hodin. Vytvořili tak nový ruský rekord. Vůbec nejdéle, 8 hodin a 56 minut, ale pracovali v otevřeném kosmu, rovněž na ISS, astronauti americké vesmírné agentury NASA Jim Voss a Susan Helmsová, a to 1. března 2001.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Ruští kosmonauti vystoupili z ISS na sedm hodin do otevřeného vesmíru

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články