1 Navyšování důchodů

Podaří se udržet schodek 40 miliard? To je otázka, není si jistý Babiš

, Nové

Témata: , ,

Premiér Andrej Babiš zatím neví, zda se mu podaří udržet schodek státního rozpočtu na 40 miliardách. Přiznal to v rozhovoru pro deník Právo, ve kterém uvedl, že rozpočet bude mít už tak vysoké výdaje kvůli dalšímu navýšení důchodů a růstu platů ve státním sektoru. Zároveň si také postěžoval na svého vládního partnera sociální demokracii, která podle Babiše neustále něco navrhuje, i když to s ním neprojednává.

„Řekli jsme, že rozdíl může být vyšší jen za předpokladu, že investice z českých zdrojů budou podstatně vyšší než schodek. Přesto naše zadlužení vůči HDP klesá, nyní je už pod 30 procenty a je třetí nejnižší v EU. Nezastírám, že rozpočet na příští rok bude náročný, protože dramaticky budou růst důchody a platy, a bude se ve velkém investovat,“ uvedl Babiš na otázku, zda se podaří dodržet rozpočet na schodku 40 miliard, který mu opozice vyčítá.

Babiš také uvedl, že růst důchodů bude v příštím roce co největší. Podle něj zákonná valorizace bude tak vysoká, že průměrný důchod se dostane přes částku 15 tisíc i bez dalšího navyšování. Sociální demokraté také v minulém týdnu navrhli, aby se celková částka zvedla o tisíc korun. To však Babiš odmítá.

„Nelze kvůli nějakým planým slibům nerozvážně zničit celý rozpočet, pak nebudeme mít na žádné důchody. Hlavně mě ale překvapuje, že pan Chvojka nebo paní Maláčová už navrhují konkrétní částky, i když tyto návrhy nejsou koaličně projednané. Budeme o růstu penzí v koalici jednat a určitě nad vzorec navýšíme nějakou částku, ale o kolik to bude, to teď říct nedovedu. Nechci být jako paní Maláčová s rodičovským příspěvkem, že něco slíbí a pak to nesplní,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Právo.

Kromě ministryně práce Jany Maláčové a šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky se opřel také do předsedy strany a ministra vnitra Jana Hamáčka. Šéf sociálních demokratů totiž prohlásil, že nelze vést dvě ministerstva najednou, čímž narážel na ministra Karla Havlíčka, který naráz spravuje ministerstvo dopravy a ministerstvo průmyslu. „Myslím, že pan Hamáček to není schopen posoudit, protože nikdy nic aktivně neřídil. Jen se celý život živí politikou,“ řekl Babiš s tím, že oni jsou spolu s Havlíčkem podnikatelé, takže dokáží vést i více resortů.

Babiš také odmítl kritiku na své ministry a pouze poradil ministru obrany Vladimíru Metnarovi, aby lépe komunikoval své rozhodování. Metnar je totiž pod palbou kritiky za předražené zakázky, zejména za tendr na radary Věra. „Samozřejmě že jsem byl na pana Metnara naštvaný, protože takové zprávy nám kazí práci. Nešlo ale o předražené zakázky. V roce 2015 jsme také odhadovali cenu rekonstrukce Císařských lázní na 525 milionů, nyní se to vysoutěžilo za 828 milionů. Ceny se mění. To ale nic nemění na tom, že obrana komunikaci vůbec nezvládla,“ řekl Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Babiš ke krachu summitu EU: Čistí plátci svými neférovými požadavky zablokovali jakýkoli posun

Babiš obvinil Transparency International z korupce, omlouvat se však nemusí, rozhodl soud

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info
,