Jak bude vypadat nová čtvrť Smíchov City. Podívejte se
Nová čtvrť na Smíchově
V Praze se má během několika měsíců začít s výstavbou nové čtvrti Smíchov City, která má vzniknout na brownfieldu v oblasti bývalého nákladového nádraží na Smíchově.
Na přelomu letošního roku začne výstavba první, převážně rezidenční fáze projektu Smíchov City–Sever v oblasti přilehlé k ulici Na Knížecí, která na 35 tisících metrech čtverečních nabídne byty, kanceláře a funkční parter s množstvím služeb a obchodů. Developer Sekyra Group a architektonické ateliéry nyní tvoří podobu jeho druhé části na opačném, jižním konci území.
Právě druhá fáze projektu pod názvem Smíchov City–Jih zásadně změní tvář bývalé průmyslové oblasti. Vznikne zde multifunkční moderní čtvrť, která zahrne mj. novou centrálu České spořitelny. Téměř kilometr dlouhá pěší městská třída získala na základě připomínek veřejnosti podobu podélného parku. Propojí tak náměstí Na Knížecí a budovu smíchovského nádraží.
První etapa projektu Smíchov City–Sever, řešící severní část území, má podobu tradičních domovních bloků. Jednotlivé domovní bloky nabídnou bydlení až pro 1000 obyvatel a až 1000 nových pracovních míst. Podobu projektu určila mezinárodní architektonická soutěž. Domovní bloky jsou ve snaze docílit struktury a měřítka přirozeně rostlého města dále členěny na jednotlivé domy, které se liší typologií i architektonickým ztvárněním.
Nyní projekt Smíchov City vstupuje do své druhé fáze. Jižní část území se změní tak, jak předurčila největší architektonická soutěž v Evropě v roce 2018. Soutěž byla organizována podle pravidel České komory architektů a na zadání spolupracoval i IPR Praha.
Výsledek určila nezávislá porota v čele s architektem Petrem Hlaváčkem složená z odborníků na urbanismus a architekturu, zástupců České spořitelny a developera projektu Smíchov City, Sekyra Group. Do soutěže se zapojilo 166 architektonických studií, z nichž porota v listopadu 2017 vybrala 15 uchazečů, kteří zpracovali konkrétní urbanistické a architektonické řešení. Porotci následně v březnu vybrali šest finalistů, jejichž návrhy postoupily do druhého kola. V červnu pak porota zvolila tři nejlepší projekty.
Podobu kampusu České spořitelny, kterému bude patřit více než polovina zastavěného území, vtisknou Baumschlager Eberle Architekten a Pavel Hnilička architekti. Nový hotel je dílem Henke Schreieck Architekten a za projektem dalších tří budov stojí studia Tham & Videgård a Schindler Seko Architects. Zapojení více architektů pomáhá zachovat diverzitu tohoto rozsáhlého území a zaručuje naplnění filozofie rostlého města.