Bartoš mi notičky nedává, referendum o Čižinském nikdo nechce, říká Hřib

ROZHOVOR

Bartoš mi notičky nedává, referendum o Čižinském nikdo nechce, říká Hřib
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Foto: Radovan Jelen
3
Domov
Sdílet:

Nejdelší čekání na nového pražského primátora zatím nemá konce. Podle toho stávajícího – Zdeňka Hřiba – Piráti už ve vyjednáváních udělali potřebné ústupky a nyní je na koalici Spolu, aby přišla se svým vlastním návrhem. Jednotlivé strany se zasekly na složení 11členné rady hlavního města. Zatímco Hřib vidí hlavní problém v přemrštěných nárocích koalice, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vadí především to, že Piráti po volbách utvořili takzvanou Alianci stability s hnutím Praha Sobě Jana Čižinského. Primátor v rozhovoru pro Echo24 vznik aliance brání a připodobňuje jí k běžné koalici. „Myslím, že ta hranice je velice neostrá,“ říká.

Od zářijových voleb uplynula rekordně dlouhá doba a stále není nová městská rada. Nepřipadá vám vůči občanům hloupé, když vyjednavači všech stran před jednáním zastupitelstva dopředu avizují, že se na ničem vlastně nedohodnou a novou radu nezvolí?

Ta doba je rekordně dlouhá, ale já svůj čtyřletý primátorský mandát přesluhuji asi o dva týdny, což bych nevnímal jako nějakou apokalypsu. V některých městských částech, minimálně na Praze 11, taky ještě není složena koalice.

Co se týče jednání, v pátek (25. listopadu 2022 – poznámka) jsme měli dosáhnout výrazného pokroku a to, že se ho dosáhnout nepodařilo, vnímám více jako problém na straně Spolu. Na nich leží jako na vítězi voleb největší odpovědnost a měli by být nejaktivnější. Zadruhé musí vstřebat to, že volby nevyhráli se 40 procenty, dostali necelých 25 a s takovým výsledkem se nedá poroučet celé Praze.

Očividně ale mezi vámi existují hlubší problémy, když pak máte v novém složení zastupitelstva potíže dohodnout i podobu jednotlivých výborů.

Ve skládání koalice myslím nejsou. Je vhodné zmínit, že když se sečtou získané hlasy Pirátů a STAN, tak je to o necelé procento více než Spolu, takže opravdu není legitimní, aby měla koalice primátora i většinu v Radě.

Máme tu poměrný systém voleb, z něhož pak vyjdou jednotlivé mandáty.

Jde o legitimitu požadavků v momentě, kdy jste získali necelou čtvrtinu hlasů. To nedává smysl. V případě volení výborů se ukázalo, že existuje hlasující mašinérie ANO a Spolu s doplněním SPD. Když se objevil nějaký spor, tak to jednoznačně přehlasovala. Proto také Bohuslav Svoboda otevřeně mluví o tom, že se chystá udělat menšinovou radu s ANO. To je jednoznačný podvod na voličích a obdoba opoziční smlouvy, i když má možnost udělat koalici s demokratickými stranami.

Hnutí STAN prostřednictvím lídra Petra Hlaváčka před několika dny nabídlo alternativu, kterou si přeje i premiér Fiala, v podobě koalice na takzvaném vládním půdorysu Spolu – Piráti – STAN v poměru 5:4:2. Bez Prahy Sobě, s níž jste utvořili Alianci stability. To jste asi zaznamenal.

Ta ale není na stole. Původně jsme navrhovali 6 členů aliance a 5 členů Spolu včetně primátora, pak jsme ustoupili na 5 pro alianci, 5 pro Spolu, 1 pro STAN. Aliance tak nemá většinu a nemůže přehlasovat Spolu, které má díky primátorovi právo veta. Varianta STAN je jen variací.

Ale bez Prahy Sobě.

O tu nejde, protože ji Spolu označovalo jako možného koaličního partnera, jednalo s ní a odmítalo se scházet s námi. Není na místě, aby koalice Spolu tvrdila, že Praha sobě je nepřijatelná, když celou dobu přijatelná byla.

A jste ochoten o návrhu STAN jednat? Ano, nebo ne?

V tuto chvíli jsme pevnou součástí aliance. Odhlasoval to náš klub, takže je teď jasné, že je aliance pevná. Jde o to, že Spolu chce mít většinu v Radě i primátora.

A co třeba varianta 6 pro alianci, 4 pro Spolu včetně primátora a 1 pro STAN?

Jakákoliv tato matematika je něco, na co je třeba ptát se především koalice Spolu, protože ona blokuje další jednání.

Šéf pražské ODS Marek Benda pro Echo24 před několika dny řekl, že je ochoten nabídnout pražským Pirátům variantu, která je „mocensky uspokojí“. Už vám něco nabídl?

Na základě toho jsem nabyl představy, že za námi přijdou s nějakým ústupkem, ale nic nového nabídnuto nebylo. První a poslední nabídka pochází z 22. října, a to 6 pro Spolu, 2 pro STAN a 3 pro Piráty, ale to skutečně není ústupek.

Mluvil jste o „babišovském“ podvodu na voličích. Skládat alianci více subjektů po volbách je samozřejmě legální. Můžete ale připustit, že není fér, když Spolu transparentně kandiduje jako koalice a posléze si tak klade požadavky, zatímco Piráti a Praha Sobě vytvoří alianci ex post? Volič tohle přeci nemohl vědět, když vhazoval lístek do urny.

To jednoznačně odmítám. Koalice a aliance se vždy vytvářely po volbách, v poměrném volebním systému je to normální. S těmi předvolebními se roztrhl pytel až teď. Uznávám, že předvolební koalice je něco jiného než povolební aliance. Ale nemyslím si, že to volič nemohl vědět. Všude jsem deklaroval, že bych byl rád, aby dosavadní koalice pokračovala a v televizních debatách jsme jako Piráti, Praha Sobě a STAN čelili výtkám Spolu.

Vaše aliance, která nese nějaké formální rysy, ale není totéž co debaty v televizi.

Myslím, že ta hranice je velice neostrá. Podepsali jsme společné memorandum, ale nemyslím si, že je to něco, co by mimořádně vybočovalo z toho, co jsme říkali před volbami.

Nestálo by za to uspořádat hlasování mezi pražskými Piráty o tom, jestli aliance přeci jen není překážkou a tak dlouhou dobu od voleb jakousi nechtěnou přítěží? Takové referendum o Janu Čižinském.

Kterýkoliv Pirát z pražského sdružení může tento podnět vznést a kdyby získal dostatečný počet hlasů, by se o něm rozhodovalo. Vůbec nikdo tento podnět ale nevznesl, takže takový záměr tu není.

Můžete prosím popsat, jak probíhá komunikace s vedením Pirátů o jednáních v Praze?

S předsedou Ivanem Bartošem jsme v pravidelném kontaktu podobně jako třeba s poslankyní Olgou Richterovou. Informace mají z první ruky. Jestli se chcete zeptat, jestli mi dávají nějaké notičky, tak to ne. Celostátní vedení respektuje zásadu subsidiarity, každá jednotka má vlastní volnost s přihlédnutím k místním specifikům. Což znamená, že v Praze máme lokální hnutí Praha Sobě, které zastupuje demokratické subjekty.

Patrně se bavíte o konkrétních krocích, ústupcích a podobně. Co na ně Ivan Bartoš a ostatní říkají? Nějaký názor nebo přání asi mají.

Ivan Bartoš respektuje pravomoc pražského sdružení. O konkrétních detailech jsme se nebavili a žádná přání nám nekomunikuje. Podporuje to, aby pražské sdružení činilo takové kroky, které jsou pro něj dobré a zastupovalo zájmy svých voličů.

Jste připraven sbalit se a odejít z primátorské kanceláře?

Máme to tu už poměrně provozní. Na žádné funkci rozhodně nelpím a na mně to nevisí.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články