O vyšetřovatele Čapího hnízda se kvůli kauze Neograph zajímá GIBS
Kauza Čapí hnízdo
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje informace z rozsudku k případu Neograph, který měl na starosti vyšetřovatel Pavel Nevtípil. Ten zároveň vyšetřuje dotační kauzu Čapí hnízdo, v němž čelí obvinění i premiér Andrej Babiš (ANO).
Server iROZHLAS.cz dnes uvedl, že na základě rozsudku panují pochybnosti, zda kriminalista vyšetřoval kauzu Neograph nestranně. Nevtípil podle soudkyně pražského vrchního soudu „plnil vůli osob“ spojených s lobbistou Ivo Rittigem. Na inspekci se obrátili kriminalistovi nadřízení z pražské policie.
„Generální inspekci bezpečnostních sborů kontaktovala pražská policie po prostudování osvobozujícího rozsudku, který zdejšímu odboru hospodářské kriminality zaslalo Městské státní zastupitelství v Praze k takzvanému založení do spisu,“ řekla serveru mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.
Vedení pražské policie i GIBS se v posledním roce obměnilo. V době první vlády Andreje Babiše, která vláda v demisi a bez důvěry, z pozice šéfa GIBS odešel po Babišově nátlaku Michal Murín. Na jeho místo nastoupil v září někdejší státní zástupce Radim Dragoun. Další změny se týkaly vedení pražské policie, pod níž Nevtípil spadá. Poté, co odešel loni na jaře šéf pražské policie Miloš Trojánek, opustil místo náměstka pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal. Nahradila ho Radka Drexlerová, která dosud na pražské správě nepůsobila. Náměstek pro vyšetřování je nadřízeným Nevtípila.
Nevtípilovu věrohodnost zpochybňuje Babiš
V kauze Neograph kvůli tunelování papírny čelil obvinění Vladimír Sitta mladší, společně se svým otcem korunní svědek sledovaného případu předražených jízdenek pražského dopravního podniku, kde je Rittig s dalšími obžalovaný. Sitta po celou tvrdil, že jeho stíhání vzniklo na objednávku právě kvůli jízdenkové kauze, aby znevěrohodnilo jeho svědectví. Soud první instance Sittu potrestal roční podmínkou a dvouletým zákazem činnosti ve vedeních podniků vyrábějících papír, podle odvolacího senátu však skutek nenaplnil všechny znaky trestného činu. Vrchní soud v Praze případ Neograph loni pravomocně uzavřel s tím, že Sitta žádný trestný čin se nespáchal. Nejvyšší státní zástupce ale nedávno proti zprošťujícímu rozsudku podal dovolání.
Soudkyně pražského vrchního soudu Kateřina Jonáková v jednací síni a později také v písemném rozsudku zkritizovala Nevtípilovu práci při vyšetřování. Poukázala například na to, jak o něm na odposleších mluvili lidé blízcí Rittigovi. Soudkyně podle serveru iROZHLAS také kritizovala státní zástupkyni Dagmar Máchovou, pod jejímž dozorem Nevtípil pracoval. Ani jeden se podle ní nechoval nestranně.
„S ohledem na určité pasáže rozsudku, ve kterých soudkyně vrchního soudu uvedla směrem k vyšetřovateli poměrně závažná podezření, byl tento rozsudek postoupen Generální inspekci bezpečnostních sborů k prověření. V této souvislosti můžeme ujistit, že Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy poskytuje inspekci maximální součinnost,“ dodala Zoulová.
Nevtípilovu věrohodnost veřejně zpochybnil Babiš. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal Babiš na facebook. Premiér své obvinění odmítá, případ považuje za účelový s cílem dostat ho z politiky.