Piráti v Praze představili podmínky pro koalici. Zatím vyhovuje jen ANO
Komunální volby v Praze
Pražští Piráti nechtějí do koalice s nikým, kdo bude trestně stíhán nebo odsouzen a kdo zastává více než jednu významnou politickou funkci. Vzhledem k stávajícím lídrům ostatních stran by v tuto chvíli nebyl přijatelný téměř nikdo – kromě Petra Stuchlíka (ANO). Podmínky Pirátů mohou být pro budoucí vedení Prahy zásadní, strana má podle průzkumu (který se však odehrával na malém vzorku) šanci vyhrát.
Pro Piráty jsou nepřijatelní trestně stíhaní politici, což eliminuje lídra ODS Bohuslava Svobodu, který je nepravomocně odsouzen v souvislosti s kauzou opencard. Strana odmítá také politiky, kteří by kromě pozice radního chtěli zastávat další politické funkce s výjimkou uvolněného zastupitele městské části. Pro pirátské radní bude platit i to pravidlo, že pokud se člen strany stane radním, bude muset rezignovat na případný mandát zastupitele v městské části.
Podmínka o kumulaci funkcí v tuto chvíli vyřazuje velkou část lídrů větších subjektů, které kandidují v Praze. Například jednička kandidátky TOP 09, STAN a lidovců Jiří Pospíšil je europoslancem, i když už avizoval, že v případě úspěchu v pražských volbách by se funkce vzdal. Lídr Praha Sobě Jan Čižinský je poslanec a starosta Prahy 7. Poslaneckého mandátu by se vzdal, starostou Prahy 7 by však rád zůstal nadále i v případě, že by se stal radním nebo primátorem. Lídr ČSSD Jakub Landovský je nyní náměstkem ministra obrany.
Prakticky jediným lídrem strany, který v tuto chvíli podmínky Pirátů splňuje, je Petr Stuchlík za ANO, nad kterým visí stín lichvářského podnikání. Na otázku, zda by s ním strana měla či neměla v případné společné radě problém, Hřib jednoznačně neodpověděl. „Respektujeme to, že koho si si voliči jiných stran zvolí do zastupitelstva, je plně v rukou voličů. Stejně tak složení rady je plně v rukou zastupitelů,“ uvedl jen.
Piráti předem vyloučili i spolupráci s KSČM a SPD.
Piráti v posledních volbách na pražský magistrát získali čtyři mandáty z 65členného zastupitelstva. Letos se očekává výrazně lepší výsledek a podle dosavadních dvou průzkumů má strana potenciál vyhrát. Průzkum celostátních volebních preferencí, který si Česká televize nechala vypracovat od společnosti Kantar TNS, přisoudil hnutí ANO v hlavním městě pouhých 14 % hlasů, zatímco 21 % Pirátům. Průzkum se sice v Praze ptal jen nízkého počtu respondentů, ale ukazuje trend, kdy lidé preferují spíše Piráty než hnutí ANO.
„Podmínky jsou logické,“ říká Hřib
Piráti podmínky pro spolupráci uvedli na čtvrteční tiskové konferenci k povolební strategii. Lídr pirátské kandidátky v Praze Zdeněk Hřib uvedl, že strana je ochotna jednat s veškerými stranami s výjimkou těch, které považuje za extremistické. Bude však výrazně záležet na tom, jaké osoby strana při případných jednáních o koalici nominuje do rady.
„Praha si zaslouží schopné a minulostí nezatížené lidi ve vedení, kteří pro ni budou pracovat na plný úvazek. Pokud nám ostatní strany nabídnou kompetentní lidi, bude splněna základní a jediná nepřekročitelná podmínka pro vznik koalice. Dále bude rozhodovat programový průnik – koalici uzavřeme s těmi stranami, které nám umožní realizovat co nejvíce z našeho programu” shrnul povolební strategii kandidát Pirátů na primátora Zdeněk Hřib.
Podle lídra Pirátů jsou podmínky nastaveny minimalisticky a považuje je za zcela logické. „Strany mají dostatek lidí a není nutné naprosto nezbytně lpět na konkrétních osobách,“ míní. Nedomnívá se, že by strategie Pirátů měla povolební vyjednávání nějak výrazněji zkomplikovat.
Hlavním volebním cílem Pirátů je podle Hřiba získat takový výsledek, aby nevznikla koalice ANO a ODS, která je podle něj předjednaná.
Volby do zastupitelstev a jedné třetiny Senátu se uskuteční 5. a 6. října. Pražané budou volit stejně jako před čtyřmi lety v jednom obvodu 65 zastupitelů. O přízeň voličů se bude ucházet 29 uskupení.