„Zdlouhavá krize povede k zoufalství“. Britská ekonomika padá do recese
TRVAJÍCÍ INFLACE
Bank of England minulý týden varovala, že ekonomika Spojeného království vstoupí ve čtvrtém čtvrtletí do nejdelší recese od dob globální finanční krize v roce 2008. To povede k poklesu HDP o 2,1 %. Šéf makroanalýzy Saxo Bank Christopher Dembik uveřejnil v pondělí analýzu, podle které Británie „stále více vypadá jako rozvojová země“. Jediné, co ji prý odlišuje, je fakt, že britská měna - libra - drží pevně. Informovala o tom CNBC.
Velká Británie čelí historické krizi. Rapidně rostou životní náklady a s tím zároveň prudce klesá životní úroveň. „Recese bude dlouhá a hluboká. Nebude snadné ji čelit. A právě to je z našeho pohledu nejvíc znepokojivé. Anglická banka odhaduje, že propad potrvá a HDP bude v polovině roku 2025 stále pod dnešní úrovní o 1,75 %,“ předvídá Christopher Dembik.
Země navíc čelí trvajícím potížím v oblasti obchodu, které jsou spojené s brexitem i dlouhým obdobím koronaviru. Británie se navíc chystá v říjnu zastropovat ceny energií, i tak se účty za energie dostanou nad 3 400 liber (zhruba 100 tisíc českých korun) ročně a přivedou miliony domácností do chudoby. Další zvýšení stropu cen se očekává začátkem příštího roku.
„To, co nezvládl samotný brexit, se podařilo brexitu ve spojení s koronavirem a vysokou inflací. Ekonomika Spojeného království je zničená,“ uvedl Dembik.
Jedinou útěchu poskytuje prognóza Dánské investiční banky, která říká, že očekávané zvýšení úrokových sazeb Anglické banky v září – které by bylo již sedmé v řadě – by mohlo být posledním. „Existují známky toho, že některé z klíčových hnacích motorů inflace se mohou začít zmírňovat,“ uvedl Dembik. Banka však naznačila, že současná krize má dlouhodobější důsledky.
„Představte si absolventa, který vstoupil do pracovního procesu v roce 2009. Bylo mu řečeno, že krach z roku 2008 se stane jednou za život. Nyní je mu něco přes 30 let, a prožívají další ekonomickou krizi, která se objeví jednou za život,“ uvažoval Dembik. „Čelili ekonomice potlačených mezd, nemají žádné vyhlídky na bydlení, ztratili dva roky socializace kvůli karanténě, čelí obscénním účtům za energie a nájem. A teď je čeká zdlouhavá recese. To povede k větší chudobě a zoufalství,“ předvídá francouzský ekonom.
Bank of England předpověděla, že reálný disponibilní příjem domácností po zdanění klesne v letech 2022 a 2023 o 3,7 %, přičemž nejhůře budou postiženy domácnosti s nízkými příjmy.