Exprimátor Hudeček dává ruce od miliardové arbitráže, ani nový magistrát nic dělat nebude
Spo o pozemky v Benicích
Arbitráž, kterou proti Česku zahájil švýcarský investor Sebastian Pawlowski, už stála státní pokladnu 222 tisíc korun jen za právníky. A v případě nejhoršího scénaře stát až pět miliard, pokud arbitrážní tribunál usoudí, že stát zmařil Pawlowského stavební plány v Praze-Benicích. Pawlowski z neuskutečněné investice viní i exprimátora Tomáše Hudečka, ten pochybení odmítá.
Letitý spor o to, zda zůstanou pozemky v Benicích pouze pole, nebo se změní ve stavební parcelu, se týká zrušení změny územního plánu. Ta měla původně umožnit stavět. Stornování změny a převedení zpět na pole ale vyvolala městská část Benice a později potvrdil Nejvyšší správní soud. A to kvůli pochybení při projednávání změny, konkrétně kvůli špatnému odůvodnění. Byly to přitom Benice, které úplně na začátku navrhly, aby se na pozemcích stavělo.
Podle Pawlowského advokáta Jana Havlíčka měli pražští zastupitelé odstranit vadu původní změny územního plánu a věc znovu projednat dle metodiky ministerstva pro místní rozvoj tak, aby se výstavba v Benicích uskutečnit mohla. To ale zastupitelstvo neudělalo.
Exprimátor a dnes zastupitel Tomáš Hudeček tehdy i teď odkazuje na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, po kterém zastupitelstvo dle Hudečka nemělo povinnost iniciovat další změnu územního plánu tak, aby se stavět přece jen mohlo. „Soud zrušil změnu územního plánu, a to nemá se samosprávou co dělat. Netýkala se nás žádná povinnost,“ uvedl pro deník Echo24 exprimátor Hudeček. Investor si mohl podat žádost o novou změnu plánu, dodal Tomáš Hudeček na otázku, proč zastupitelstvo nepřistoupilo k další, tentokrát správně projednané změně územního plánu.
Tehdejší Hudečkův náměstek Jiří Nouza popsal, jak tehdejší zastupitelstvo po rozhodnutí soudu postupovalo. „Jestli si dobře pamatuju, tak proběhla debata, zda se máme proti rozsudku odvolat. My jsme ale pro odvolání proti rozhodnutí soudu neodhlasovali. Postupovali jsme podle informací, které nám dal pan primátor Hudeček,“ řekl pro Echo24 Jiří Nouza. „To, že pan Pawlowski vede vůči státu arbitráž, je jeho legitimní právo. Tato kauza se mě dotýká, protože jsem byl v té době zastupitelem. Nemyslím si, že bych cokoliv podcenil, nicméně i omyl je možný,“ řekl dále Jiří Nouza.
Dále čtěte: Nechte mě stavět, píše zastupitelům podnikatel. Jinak hrozí pokuta 5 miliard
Podat návrh, aby na pozemcích stavět šlo, mohl investor Pawlowski až nyní, když se projednává nový metropolitní plán. Převedení pozemků do zastavitelného území už navrhl. Tomu nic nebrání a došlo by tak ke zmírnění škod, které byly způsobeny nezákonným postupem pražského zastupitelstva, napsal spolu s dalším advokát Jan Havlíček pražským zastupitelům.
Zastupitelé už dopis, v němž Pawlowski vedení Prahy vzkazuje, aby ho po letech nechali stavět, už na magistrát dorazil. Je adresován všem zastupitelům a jednat o něm mohou nejdříve 6. září „Stanovisko našeho klubu k věci nelze očekávat dříve než 3. září, kdy máme schůzi klubu. Jakékoliv řešení pak ne dříve než 6. září, neboť věc je v kompetenci zastupitelstva a 6. září se bude schůze konat,“ uvedl pro deník Echo24 předseda klubu TOP 09 a nezávislých Václav Novotný.
Dopis dorazil také současné primátorce Adrianě Krnáčové. „Tento dopis evidujeme a na nejbližší poradě Odboru volených orgánů se jím bude pražský magistrát zabývat. Nicméně je věcí každého zastupitele osobně, jestli, a jak na tento dopis zareaguje,“ řekl pro Echo24 tiskový mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. V dopise adresovaném zastupitelům je také informace, že Sebastian Pawlowski dvakrát neúspěšně kontaktoval primátorku Adrianu Krnáčovou. „Vzhledem k tomu, že se jedná o mezinárodní spor mezi Českou republikou a Sebastianem Pawlowskim, tak se k tomuto případu nebudeme vyjadřovat, jelikož nejsme ani jednou ze stran sporu,“ řekl dále mluvčí Tadeáš Provazník.
Piráti už nyní avizují, že pro Pawlowského mít pochopení nebudou. „Dopis jsme dostali, ale odpovídat na něj nebudeme Je nám jasné, že pan Pawlowski hájí své zájmy, nicméně nic v nás nevyvolává pocit, že jeho nárok požadovaný v arbitráži je oprávněný,“ uvedl předseda pražských zastupitelů za Piráty Adam Zábranský. „Souhlasíme s tím, že v Praze je nedostatek bytů. Řešením je ale podle nás stavět nové byty primárně na místech v širším centru města, která jsou dobře obsloužena MHD (brownfieldy). Ne stavět na polích na okraji Prahy. Takže pokud na to přijde, tuto změnu nepodpoříme,“ dodal Adam Zábranský k Pawlowského návrhu, aby se pozemky nakonec na zastavitelné území převedly.
Pawlowski žádá po státu pět miliard
Arbitrážní řízení běží od roku 2015 a nyní se čeká na vyjádření zástupců Česka „Byl sestaven arbitrážní tribunál. Nyní jsme v druhé fázi arbitrážního řízení, kdy investor (Projekt Sever a Pawlowski AG) zaslal arbitrážnímu tribunálu svojí ucelenou argumentaci a nyní se čeká na reakci právních zástupců České republiky. Byla zpracována kvantifikace nároku, který se v současné době pohybuje na úrovni 4,95 miliardy korun,“ dodal Havlíček.
Ministerstvo financí uvedlo, že zatím není jasné, dokdy bude hotový rozhodčí nález. „V případu Pawlowski Česká republika nyní připravuje odpověď na podání žalobce. V tuto chvíli je předčasné spekulovat, kdy bude vydán konečný rozhodčí nález,“ řekl pro Echo24 tiskový mluvčí ministerstva financí Filip Běhal. Dodal také, že výše žalované částky je na rozdíl od Havlíčka 3,13 miliardy korun.
Doposud stál spor s Pawlowskim českou státní pokladnu 222 tisíc jen za advokáty. Vyplývá to z webu ministerstva financí.