Holandská rebelie. Co vyhnalo sedláky na barikády
TÝDENÍK ECHO
Je dobré mít na paměti, že zemědělci v Evropě projevují svou nespokojenost s tím či oním co chvíli, často mediálně efektně, takže média v zahraničí červnový začátek selské vzpoury v zemi tulipánů většinou přehlédla. Tam ale vybuchla malá bomba. Psal se 10. červen 2022, když Christianne van der Walová (VVD), ministryně pro přírodu a dusík (takový úřad existuje od letošního ledna), zveřejnila detailní mapu ukazující, o kolik méně (zjednodušeně) dusíku musí být v té které oblasti vypouštěno.
Mapa rozděluje zemi do zón, v nichž se do roku 2030 musejí emise snížit o 12 až 95 procent dle jejich blízkosti k chráněným přírodním oblastem (Natura 2000) – v zemi jich je 162. Cílem je omezení emisí oxidu dusičitého a čpavku v průměru o 50 procent. „Bolestným důsledkem je, že ne všichni sedláci mohou dále vést svůj podnik. A ne každý sedlák může pokračovat tak, jak byl zvyklý,“ řekla při zveřejnění mapy, z níž se stal pro sedláky červený hadr, van der Walová. A titulky ve stylu Nizozemská vláda chce vybít třetinu dobytka byly na světě. A ono to tak – byť spíš obrazně a méně krvavě – plus minus bude. Pokud kabinet setrvá u svých záměrů.
Odnese to hlavně intenzivní zemědělství. Někteří politici by toho dobytka „vybili“ dokonce půlku. Van der Walová se stala jedním z hromosvodů zloby sedláků. Někteří ji na transparentech označili za děvku. Minulý týden si sama zavařila, když se na sociálních sítích objevila její fotografie z dovolené v Karibiku na Curaçau. Typické pro „ty nahoře“. Kážou vodu a pijí víno, v těžkých časech si užívají. Víte, jakou po sobě zanechala uhlíkovou stopu? zněly rozčílené komentáře. Sedláci po prvotním šoku vyrazili na barikády.
Celý text Petra Podaného si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.