Hašek, Paroubek, Benda. Skomírající ČSSD mají zachránit jména z minulosti, část strany se bouří
BOUŘE V ČSSD
Preference vládní ČSSD nevypadají dlouhodobě příznivě a podzimní krajské a senátní volby tak dost možná zasadí tradiční politické straně tvrdou ránu, která může ohrozit současné vedení v čele s Janem Hamáčkem. Ten se proto rozhodl přivést na scénu několik postav z minulosti, které ve straně působily v době nejlepších výsledků strany. U svých spolustraníků se však setkal s vlnou odporu.
Největší poprask vyvolalo složení kandidátky v Ústeckém kraji. Předsednictvo ČSSD neschválilo kandidátku původní trojkoalice Lepší sever složenou z ČSSD, Ústeckého fóra občanů a ProMost, ale schválilo vlastní. Lepší sever vytvořil svou kandidátní listinu, na níž jsou i sociální demokraté, kteří proto v ČSSD přerušili členství a kandidují jako nezávislí.
„Požádali jsme o přerušení členství z důvodu, že nám vedení strany znemožnilo kandidovat v předsednictvem schváleném projektu Lepší sever. Členství v ČSSD přerušilo 34 lidí včetně náměstka hejtmana Ústeckého kraje Martina Kliky,“ řekl CNN Prima News šéf krajské organizace Miroslav Andrt.
Nejvíce vadí jméno, které se objevilo na čtvrtém místě kandidátky a to Petr Benda, který byl před lety donucen k odchodu ze strany. Benda pak figuroval na společné kandidátce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kandidoval také za Národní socialisty Lev-21 bývalého premiéra Jiřího Paroubka, s nímž v sociální demokracii úzce spolupracoval.
Jméno nevadí pouze členům krajské organizace, bouří se proti němu například také ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Bohužel jsem nebyl účasten debaty o nové kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji. Ale teď nemůžu přijmout, že by na naší kandidátce měl být někdo jako pan Benda, který dříve spolupracoval s pravicovými extrémisty. Taková kandidatura zpochybňuje základní principy 140leté české sociálně demokratické strany,“ napsal Zaorálek na Twitteru.
K němu se přidal také například poslanec Václav Votava: „Vnitrostranické věci se mají projednávat doma. Bohužel ve věci kandidátky Ústeckého kraje však žádná taková možnost k diskusi nebyla. Takovou kandidátku přijmout nemohu, protože její sestavení a odsouhlasení není v souladu s principy sociální demokracie.“
Hamáček za ním stojí
Hamáček však jméno Bendy neustále hájí. „Já vám řeknu obecně jednu věc. Sociální demokracie svého času měla v Ústí 30 %, dneska je tam lehce pod 5 %. Tak já daleko radši vsadím na lidi, kteří tam dotáhli 30 %, než ty, co tam dotáhli 5 %,“ řekl v pořadu Partie na televizi Prima.
Pro deník Právo zase hájil jeho kandidaturu za DSSS: „Osobně to pokládám za chybu, nicméně to byl úspěšný předseda soc. dem. v Ústeckém kraji. Jestli jednou takhle uklouzl a je ochoten to přiznat, tak v tom zásadní problém nevidím.“
Hamáček ve středu na tiskové konferenci na policejním prezidiu potíže kolem sestavování kandidátní listiny v Ústí nad Labem označil za interní věc sociální demokracie. „Kolegové z Ústeckého kraje ještě minulý týden říkali, že chtějí vyjednávat, přitom už 13. července si odhlasovali přerušení členství a vytvoření separátního mechanismu pro sestavení kandidátky, takže pokud někdo ještě minulý týden chtěl vyjednávat, ale už 14 dní předtím hlasoval o přerušení členství, tak to asi vypovídá o tom, co bylo cílem,“ řekl Hamáček.
Dodal, že jeho povinností bylo zajistit, aby sociální demokracie byla ve volbách reprezentována, proto vedení strany kandidátní listinu sestavilo samo. „Mám pocit, že od začátku ten postup byl směřován, aby ta kandidátka, které se říká Lepší sever, příliš sociálních demokratů neobsahovala,“ dodal
Jakou roli v tom má Paroubek či Hašek?
Server Seznam Zprávy zase nedávno přišel s informací, že by se měl stát novým Hamáčkovým poradcem zřejmě nejúspěšnější bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, který je právě napojen na kontroverzního Bendu. Hamáček to však popírá. „Pan Paroubek je člověk, který byl předseda sociální demokracie. Je to můj bývalý šéf, my spolu máme velmi korektní vztahy. A čas od času si prostě napíšeme esemesku, on mi občas pošle nějaký materiál a já si ho přečtu. A musím říct, že celá řada těch věcí, které on píše, koncepčně je velmi zajímavá. Ale někdo tady vymyslel, že se má stát mým poradcem. Sociální demokracie jako nemá prostředky, aby rozhazovala za poradce,“ řekl Hamáček v Partii.
Vedení ČSSD v dubnu také zvolilo volebním manažerem strany Michala Haška. Bývalého jihomoravského hejtmana navrhl do funkce právě předseda strany Jan Hamáček. Hašek v současnosti působí jako poradce ministra vnitra a předsedy ČSSD Hamáčka a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Sám věří v úspěch strany ve volbách. „Hodnocení mojí práce volebního manažera i celého volebního týmu je na vedení ČSSD. Mým cílem je zastoupení ČSSD v maximálním počtu krajských zastupitelstev,“ uvedl Hašek pro Echo24.