Sněmovna zažívala obstrukce celou noc. ANO se nelíbí průběh schůze, Okamura hrozí žalobou
ZMĚNA PANDEMICKÉHO ZÁKONA
Schůze Poslanecké sněmovny se podle předpokladů zadrhává. Sněmovna ani po vysilujícím nočním jednání nedospěla nad ránem k hlasování o podobě programu schůze. Po 18 hodinách byla schůze přerušena, obnovena má být v 9 hodin. Opoziční poslanci zejména z řad hnutí SPD stále navrhují úpravy programu, jen vystoupení Karly Maříkové zabralo půldruhé hodiny. Pozornost ale doposud vzbudil zejména šestihodinový, nedokončený projev lídra SPD Tomia Okamury a pře o to, zda vládní většina ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů prosadila noční jednání dolní komory v souladu s jednacím řádem. Spor zřejmě skončí u Ústavního soudu.
Začátek jednání, na kterém chce vládní koalice prosadit schválení změny a prodloužení platnosti pandemického zákona do listopadu, od úterního odpoledne úspěšně protahovalo hnutí SPD. Podle Tomia Okamury došlo během schůze k porušení jednacího řádu, chce se bránit žalobou. Námitky k postupu koalice vznesla také předsedkyně nejpočetnějšího poslaneckého klubu Alena Schillerová. Vládní poslanci chtějí novelu prosadit i přes odpor opozice a části koaličních senátorů.
Prvních šest hodin schůze, která měla projednat mimo jiné pandemický zákon, který minulý týden zamítli a vrátili zpět do sněmovny senátoři, probíhalo v režii Tomia Okamury. Jeho projev se netýkal pouze novely rozporuplného zákona, ale také valorizace důchodů, veřejnoprávních médií nebo „neúnosné situace s nepřizpůsobivými“ a dalších témat. Obstruovat chtěl až do 21. hodiny, čímž by schůze skončila. Předsedající Jan Skopeček (ODS) ovšem schůzi zhruba ve 20:30 přerušil s tím, že v sále není přítomen žádný z členů vlády. Po krátké pauze koalice prohlasovala prodloužení schůze do nočních hodin. To se nelíbilo opozici, která s hlasováním o prodloužení platnosti pandemického zákona ve zrychleném chodu nesouhlasí.
Proti kroku koalice se opoziční poslanci okamžitě ohradili. Okamura označil postup za „protidemokratický puč“. „Tohle je nastupující totalita a diktatura, tohle je přímé ohrožení demokracie,“ prohlásil. Poté informoval, že se pokusí schůzi sněmovny zneplatnit, vládě podle něj „došly nervy“. „Podáme žalobu na neplatnost schůze pro porušení zákona o jednacím řádu Sněmovny,“ uvedl.
Proti údajnému porušení jednacího řádu vystoupili i poslanci ANO. Schillerová kvůli tomu požádala o dvouhodinovou pauzu na poradu klubu. Hlasování o prodloužení schůze se podle ní mělo uskutečnit už před 19. hodinou. Sněmovna podle ní navíc v úvodu jednání nerozhodla, zda v souvislosti s projednáváním pandemické novely trvá stav legislativní nouze.
Na dalším průběhu jednání se neshodla koalice s opozicí ani na rozšířeném jednání grémia, které se sešlo krátce před půlnocí. Dvouhodinovou pauzu na jednání klubu si pak vyžádal také Radim Fiala z SPD. Jednání pak mělo začít znovu v 1:18, schůze se tak protahuje do rána, zatím bez konkrétního výsledku. Schválen nebyl kvůli několikahodinovému projevu Okamury, který vystoupil v rámci přednostního práva, ani program schůze.
Vládní koalice ještě do úterního dopoledne tajila, zda chce skutečně usilovat o zařazení pandemického zákona na program schůze. Na Malostranském náměstí se přesto v průběhu dne sešly desítky protestujících, část z nich s bubny a pokřiky vytrvala až do večerních hodin. V případě schválení novely chtějí aktivisté z hnutí Chcípl PES svolat demonstrace i před letní sídlo prezidenta Zemana v Lánech. Ten již před časem potvrdil, že novelu podepíše beze změn.