Koronavirus zasáhl reality. Ceny šly nahoru, počet prodaných bytů zase dolů
CENA BYTŮ
Koronavirová krize dopadla mimo jiné na realitní trh. Cena bytů stoupla oproti loňskému roku skoro o 5 procent. Počet prodaných bytů zase klesl takřka o 20 procemt, uvádí report společnosti Reas.cz. Jde však o dubnová čísla, která ještě neukazují důsledek zrušení daně z nabytí nemovitosti, což podle expertů pomohlo realitní trh rozmrazit. Právě dlouhé čekání na dlouho avizované zrušení daně vedlo v posledních měsících k zamrznutí trhu.
Podle společnosti Reas stál v dubnu metr čtvereční bytu průměrně 43 933 korun. Oproti předchozímu měsíci šlo o nárůst 2,03 %, oproti předchozímu roku však dokonce o 4,72 %. Nejdražší byty jsou logicky v Praze, v Brně či ve středních Čechách.
Za duben se v České republice prodalo 3610 bytů. O proti březnu šlo o více než třinácti procentní pokles. Oproti dubnu 2019 dokonce o takřka dvaceti procentní snížení počtu prodaných bytů.
Průměrné ceny bytů od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření koronaviru, do půli května v Praze vzrostly o 3,7 procenta na 102 519 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z výsledků studie společnosti FérMakléři.cz. Podle analýzy byla většina prodejů sjednána ještě před vyhlášením nouzového stavu.
„Koronavirová krize se po dvou měsících na změně trendu růstu cen bytů ve velkých českých a moravských městech neprojevila. Na vyhodnocení situace je ale ještě brzy. Byť data za duben a květen jasně ukazují, že byty dál zdražují v řádu jednotek procent, jde především o prodeje smluvené ještě před samotnou krizí,“ uvedl jednatel společnosti FérMakléři.cz Jan Boruta. Podle něj je na trhu ve velkých městech kvůli pomalé výstavbě bytů stále málo.
V Brně stouply ceny bytů proti polovině března o 3,4 procenta na 69 688 korun za metr čtvereční. „Brnu dlouhodobě chybí územní plán a rovněž počet nově postavených bytových domů nekryje ani zdaleka poptávku,“ podotkl Boruta.
Za poslední dva měsíce vzrostly ceny bytů nejvíce v Ostravě, a to o 5,6 procenta na 29 717 korun za metr čtvereční. „Ostrava je z pohledu investorů zajímavé město. Výnosy z nájmů v poměru k cenám nemovitostí jsou tu stále velmi příznivé a jistě lepší než například v Praze, Brně nebo Olomouci,“ doplnil Boruta.
Z dostupných dat podle něj zatím vyplývá, že by neměl následovat propad trhu s nemovitostmi, jako tomu bylo v roce 2008, když žádná realitní bublina na trhu zatím nevznikla. „Uvidíme, jak se na cenách nemovitostí projeví ekonomické dopady této pandemie v následujících měsících. Mnoha lidem budou také končit pětileté fixace hypoték sjednané kolem dvou procent a jakékoli navýšení měsíční splátky může být pro domácnosti s napjatým rozpočtem problematické,“ dodal Boruta.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti rozhýbalo trh
Květnová čísla by už však mohla být o něco lepší. Zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti, které koncem dubna schválila vláda, znovu rozhýbalo realitní trh. Poptávka se vrátila na úroveň před vyhlášením ochranných opatření proti šíření koronaviru. Daň je zbytečná a neférová, vyplývá z vyjádření zástupců většiny realitních firem. Jako negativní naopak vnímají plánované zrušení daňových odpočtů úroků z hypoték od roku 2022.
„Schválené zrušení daně bylo impulzem pro opětovný rozjezd trhu, který poté, co ministryně financí možnost zrušení daně avizovala, zcela ustrnul. Zrušení daně z nabytí je vítaným krokem, neboť je dlouhodobě považována za zbytečnou, respektive nefér daň,“ uvedl ředitel developmentu společnosti Bidli Roman Weiser.