1 BREXIT

Urážka lidu, zbavování se zodpovědnosti. Mayová odsoudila hlasy volající po druhém referendu

NOVÉ

Témata: , , ,

Britská premiérka Theresa Mayová odsoudila hlasy volající po dalším referendu o setrvání Británie v Evropské unii. Reagovala tak na slova bývalého předsedy vlády Tonyho Blaira, podle nějž by poslanci mohli druhé hlasování podpořit v případě, že „žádná z dalších možností nebude fungovat“.

Mayová podle serveru BBC označila Blairův komentář za „urážku úřadu, který kdysi zastával, a lidu, kterému sloužil“. Zdůraznila zároveň, že poslanci se nemohou vzdát své odpovědnosti za dokončení brexitu tím, že uspořádají nové hlasování.

Kabinet Mayové tento týden v očekávání fiaska na poslední chvíli odložil hlasování Dolní sněmovny o brexitové dohodě. Mayová v této souvislosti uznala, že dokument by skeptickým parlamentem neprošel. Hlavním sporným bodem je takzvaná irská pojistka, jejímž smyslem je zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Její kritici tvrdí, že by toto záložní řešení připoutalo Británii k EU na neomezeně dlouhou dobu.

Podle některých britských médií brexitovou dohodu považuje většina britské vlády za mrtvou a otevřeně diskutují o dalších možnostech, včetně nového referenda. Šéf úřadu britské vlády a de facto zástupce premiérky David Lidington se tento týden podle BBC sešel se zhruba desítkou zástupců opoziční labouristické strany, kteří volají po dalším veřejném hlasování. Zdroje z jeho okolí ale tvrdí, že on nové referendum nepodpoří.

O odchodu Británie z EU rozhodli voliči v červnu 2016. Odpůrci členství v unii zvítězili poměrem 51,9 ku 48,1 procenta při volební účasti 72,2 procenta.
 

Čtěte dále: Brusel zkasíruje cestující Brity. Za návštěvu Evropské unie budou muset zaplatit a vyplnit formulář

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.