S Babišem, nebo proti Babišovi? Co mají dělat demokratické strany

POZVÁNKA NA DISKUSI

S Babišem, nebo proti Babišovi? Co mají dělat demokratické strany
Úhel pohledu

Bohumil Doležal

V posledních několika týdnech proběhla v Praze i v dalších velkých městech řada veřejných protestů. Další se chystají v nejbližší době. Společné mají to, že jsou nepřehlédnutelné a přerostly z protestů proti konkrétům (Ondráček, politický tlak na veřejnoprávní ČT) ve výraz nespokojenosti se současným politickým uspořádáním v České republice, symbolizovaným jmény Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Oba jmenovaní mají sice ve veřejnosti jistou podporu, která se projevila ve volbách do Poslanecké sněmovny a v prezidentské volbě. Nicméně nejnovější protesty mají nezanedbatelnou váhu. Pozná se to i z toho, že premiér Babiš ve dvou věcech, v podpoře volby pana Ondráčka předsedou komise PS pro kontrolu GIBS a při schvalování výsledku hospodaření ČT za rok 2016, prozatím takticky ustoupil. A to ještě není všech dní konec.

Zároveň však ČSSD jedná o vládní koalici s Babišovým hnutím. A poslední vstřícné kroky vlády v demisi vůči našim spojencům mohou vzbuzovat dojem, že je třeba hnutí ANO podpořit, aby se nedostalo do vleku extremistů, komunistů a proruského prezidenta.

Otázka, kterou si položili organizátoři diskusního večera z Klubu na obranu demokracie a z politického institutu TOPAZ, zní: S Babišem, nebo proti Babišovi? Je v současné politické situaci třeba podpořit Andreje Babiše, aby se nedostal do vleku extremistů? Nebo je naopak třeba vytvořit blok demokratických stran k obraně polistopadové demokracie nejen proti extremistům, ale také a především proti Andreji Babišovi?

Diskusní večer se koná ve čtvrtek 5. dubna 2018 v dolním sále Michnova paláce (Újezd 450/40, Praha 1 – Malá Strana, vchod ze Všehrdovy ulice). V panelu diskuse vystoupí publicisté Adam Drda, David Klimeš a Lenka Zlámalová, diskusi moderuje šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek.

Plný text pozvánky najdete zde.