Na klimatickou konferenci letí i Babiš, má mít projev, mnoho výsledků neočekává
KLIMATICKÁ KONFERENCE
Na klimatické konferenci OSN v Glasgow dnes vystoupí desítky hlav států a vlád, aby v krátkosti představily plány svých zemí na snižování emisí skleníkových plynů. Projevy přednesou například americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Promluví i český premiér Andrej Babiš. „Určitě uslyšíme zase ty klasické projevy, jak je planeta ohrožena,“ řekl premiér před odletem s tím, že od konference mnoho neočekává
Babiš dnes odletí do Skotska společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. V úterý bude šéf české vlády jednat s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.
Konference COP26, která podle odborníků může rozhodnout o tom, zda se podaří planetu ochránit před katastrofálními důsledky globálního oteplování, začala v neděli. Potrvá do 12. listopadu. Uskutečnit se původně měla před rokem, byla však odložena kvůli koronavirové pandemii.
Na konferenci dnes a v úterý vystoupí více než stovka světových státníků, poté budou probíhat jednání expertních skupin. Hlavním cílem summitu je, aby se podařilo globální oteplování planety udržet pod kritickou hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou, k čemuž je zapotřebí do půlky století snížit emise téměř na nulu. OSN také chce, aby země slíbily na boj s klimatickou změnou významnou finanční pomoc rozvojovým zemím.
Babiš od klimatické konference mnoho neočekává
Babiš dnes v Praze před odletem do Glasgow na klimatickou konferenci OSN řekl, že od ní mnoho neočekává. Projevy se podle něj budou klasicky týkat ohrožení planety, sám chce ale ve svém vystoupení hovořit i o možném ohrožení lidí a ekonomiky, pokud Evropská unie nebude předkládat "reálnější" ekologické návrhy. Jinak podle něj také hrozí odchody investorů z Evropy do USA či Asie.
"Určitě uslyšíme zase ty klasické projevy, jak je planeta ohrožena. Ale já budu hovořit o tom, že může být ohrožena naše ekonomika, naši lidé, občané, zaměstnanci. Doufejme, že si to Evropa uvědomí," řekl Babiš.
V Evropské unii by se podle něj mělo jednat o návrzích, které jsou reálné a nevyženou investory z Evropy do Spojených států nebo Asie. "Uvidíme, jaký bude konference mít vliv hlavně na Evropskou unii, evropské rady a návrhy," řekl. Připomněl, že hlavní znečišťovatelé jako Čína či USA nenásledují evropská opatření stejným tempem. "Je nutné, aby Evropa ten Green Deal realizovala způsobem, který neovlivní konkurenceschopnost, průmysl a zaměstnanost. Myslím si, že Evropa ne úplně vnímá ta rizika," řekl.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) doplnil, že jednou z hlavních ambicí konference v Glasgow je, aby své vnitrostátní závazky zveřejnili velcí znečišťovatelé mimo EU. "Zatím i to, že tam pravděpodobně nebude čínský, prezident a brazilský prezident, svědčí o určitém skepticismu k té konferenci," uvedl. Evropa je absolutním lídrem, ale je nutné, aby "prapor nedržela jako jediná", dodal.