Mladí Češi nechtějí zůstat v Evropské unii
KOMENTÁŘ
Českou veřejnou debatu přivádí na scestí několik stále dokola opakovaných klišé, která stojí jen na dojmech, nikoliv reálných datech o stavu společenských nálad. Mezi nejoblíbenější patří progresivní město versus zpátečnická vesnice. Následováno kosmopolitními, proevropskými mladými, kterým to chtějí zkazit nacionalističtí a izolacionističtí starci. Ke klišé stačí jen pohled na to, že Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura mají nejvíce voličů v generaci 60 plus.
O tom, že mladí lidé by byli fanoušky prohlubování evropské integrace, nemáme žádná relevantní data. Samotný fakt, že nevolí Zemana, Babiše nebo Okamuru, o tom nic nevypovídá. Teď před sebou naopak díky velmi respektovanému slovenskému institutu Globsec máme data, která ukazují, že mladí Češi jsou k Evropské unii velmi skeptičtí.
Globsec je institut zaměřující se především na zahraniční a bezpečnostní politiku, který je schopen přitáhnout na svou výroční konferenci do Bratislavy zahraničněpolitická esa, která na české akce podobného typu včetně Fóra 2000 už roky nejezdí. Průzkum o postojích mladých v zemích visegrádské čtyřky byl proveden na reprezentativních vzorcích populace (v českém případě více než tisíce respondentů) formou osobních rozhovorů s respondenty. Plní tedy podmínky kvalitního průzkumu, jakých v poslední době v Česku moc není.
Mladí Češi z něj vychází jako největší euroskeptici z celého Visegrádu. Na otázku, jak by hlasovali, kdyby se příští neděli konalo referendum o odchodu z Evropské unie, odpoví v nejmladší generaci 18 až 24 let jen 43,4 procenta, že by byli pro setrvání v Unii. Na Slovensku 58,5, v Maďarsku 78,6 a v Polsku 79,5 procenta. V Česku je zároveň nejvíc těch, kdo by hlasovali pro odchod. Unii by chtěla opustit skoro čtvrtina nejmladší generace. V Maďarsku jen 12,8, na Slovensku 11,5 a v Polsku 18,1 procenta.
Výsledky se jen velmi málo liší od druhé nejmladší generace 25 až 34 let. Tam by pro setrvání v Unii bylo 44,8 procenta. V Maďarsku 82,6, na Slovensku 59,4 a v Polsku 74,5 procenta. I skupina těch, kdo jsou připraveni hlasovat pro odchod z Unie, je podobně velká jako v nejmladší generaci.
Studie Globseku ukazuje i postoje mladých k NATO a celá stojí za prostudování. Na výsledcích z Polska a Maďarska se mimochodem ukazuje, že občané obou zemí jsou výrazně většími zastánci evropské integrace než Češi a Slováci. Přestože si volí lídry, které evropský establishment častuje jako nacionalisty a populisty. Maďaři a Poláci je nejspíš volí proto, že jsou přesvědčeni, že budou moci ovlivňovat Evropskou unii, v niž mají důvěru, podle svých vlastních zájmů, a ne přistupovat automaticky v roli školáčka na to, co se pošle z Bruselu.
Žijeme v éře, kdy je nejtěžší jasně rozluštit a pochopit, co se skutečně ve společnosti odehrává. K tomu nám pomůžu výzkumy, jako je ten z Globseku, výrazně víc než stádně opakovaná klišé o mladých proevropských kosmopolitech a starých nacionalistech.