Důsledky „sabotáže“ v lodi Sojuz. V ruské části ISS budou umístěny kamery

Záhadná díra v Sojuzu

Důsledky „sabotáže“ v lodi Sojuz. V ruské části ISS budou umístěny kameryNOVÉ
Mezinárodní vesmírná stanice Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

V ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) budou rozmístěny sledovací kamery. Příslušné nařízení už podepsal šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Podle ruských médií, která v této souvislosti připomínají loňský incident s vyvrtanou dírou v lodi Sojuz, o tom ve čtvrtek informoval mluvčí Roskosmosu Vladimir Ustimenko.

„Skutečně, takové nařízení generálního ředitele o sledování kamerami existuje,“ citovala Ustimenka agentura TASS. Mluvčí dodal, že bude ještě nutné vypracovat technické zadání, připravit technický projekt, ale také vyškolit kosmonauta, který bude mít monitoring na starosti.

Příslušná technika bude později objednána k výrobě a následně dopravena na orbitální komplex. O umístění videokamer na ISS by podle Ustimenka měli rozhodnout v ruském výrobním závodu kosmické techniky Eněrgija.

Koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici tlak. Při pátrání po příčině této události byla v lodi Sojuz MS-09, připojené k ISS, objevena malá díra, která podle závěru expertů byla vyvrtána zevnitř. Kdo je za to odpovědný, vědci zatím neurčili.

Trhlinu, kterou unikal vzduch, kosmonauti záhy utěsnili a loď se 20. prosince bez problémů vrátila na Zemi s tříčlennou posádkou, kterou tvořili Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst.

Původně se uvažovalo o tom, že otvor v plášti lodě mohl způsobit náraz mikrometeoritu. Vědci nyní stále prověřují možnosti poškození pláště lodi jak zvenčí, tak zevnitř. V obou případech není vyloučen zlý úmysl ani chyba při vrtání.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Loď Crew Dragon, s figurínou z filmu Vetřelec, se v automatickém režimu úspěšně spojila s ISS

VIDEO: Japonská sonda Hajabusa 2 úspěšně odebrala vzorky z asteroidu Ryugu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články