Soud se odmítl zabývat žalobou na blokaci „dezinformačních webů“
CENZURA NA INTERNETU
Pražský městský soud se odmítl zabývat žalobou, která napadala postup vlády ve věci blokace takzvaných „dezinformačních webů“. Ty na základě doporučení vlády a dalších orgánů vypnul na konci února správce českých domén – internetové sdružení CZ.NIC. Žalobce tvrdil, že vláda, ministerstvo obrany a zpravodajské služby zasáhly neoprávněně do jeho práva na svobodný přístup k informacím.
Žaloba mířila jak proti vládě, tak proti ministerstvu obrany, Bezpečnostní informační službě a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Žalobce tvrdil, že žalované subjekty neoprávněně zasáhly do jeho práva vyhledávat informace, když požádaly mobilní operátory a sdružení CZ.NIC o blokaci vybraných webů, které měly údajně šířit ruskou propagandu v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Městský soud v Praze ale shledal žalobu jako neoprávněnou. Ze strany státu šlo podle rozhodnutí soudu pouze o nezávazné doporučení. Rozhodnutí padlo už na konci června. Tento týden na něj upozornil server Aktuálně.cz.
Proti zablokování se postavily i samotné weby, které ale žalují přímo internetové sdružení CZ.NIC o náhradu škody. Advokát Jindřich Rajchl, který zastupuje tři z nich označil v komentáři pro deník Echo24 červnový verdikt za „skandální“. „Skandální rozhodnutí, které je nejen protiprávní, ale porušuje článek 17 Listiny základních práv a svobod. Jeho odůvodnění je podle mého názoru mimo právní rámec,“ řekl deníku Rajchl. Jde podle něj o nebezpečný precendent, který může v budoucnu umožnit zablokování jakéhokoli serveru či média. Blokace byla podle něj v každém případě neakceptovatelná a byla by možná pouze na základě rozhodnutí soudu, k čemuž ale nedošlo.
Správce domén s českou adresou, sdružení CZ.NIC, zablokovalo krátce po ruském útoku na Ukrajinu osm údajně dezinformačních webů. Mezi nimi byly kromě Aeronetu i servery Prvnízprávy.cz nebo Protiproud.cz. Další weby pak byly rychle vypnuty i ze strany mobilních operátorů a poskytovatelů serverového hostingu.
Ředitel CZ.NIC Ondřej Filip obhajoval rozhodnutí tím, že mělo jít o ohrožení bezpečnosti země. „Tentokrát jsme využili článek 17 našich pravidel, který říká, že můžeme domény znefunkčnit v případě, že je ohrožena počítačová bezpečnost země,“ řekl v rozhovoru pro Echo24 na konci dubna. Seznam dezinformačních webů podle jeho slov sdružení konzultovalo s Národním centrem kybernetických operací (NCKO), jde o součást Vojenského zpravodajství.
Správce domén od opatření ustoupil po třech měsících na konci května. Zdůvodnil to tím že „již nehrozí bezprostřední ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti spojené s těmito doménami“.