Americký admirál: Čína se může pokusit o sjednocení s Tchaj-wanem už letos
SJEDNOCENÍ S TCHAJ-WANEM
Americké námořnictvo nepřetržitě sleduje situaci kolem Číny a jejího plánu sjednocení s Tchaj-wanem. Podle náčelníka námořních operací admirála Mika Gildaye by čínský plán mohl být realizován už letos, potenciálně příští rok. "Za posledních 20 let jsme viděli, že každý slib, který dali, splnili dříve, než řekli, že ho splní," argumentoval Gilday. Americké námořnictvo se tak i se svými spojenci na případný čínský útok na Tchaj-wan intenzivně připravuje. Informuje o tom web USNI News.
Když před týdnem začal sjezd Čínské komunistické strany, sjednocení s Tchaj-wanem bylo jedním z hlavních témat úvodního jednání. Čínský prezident Si Ťin-pching dokonce prohlásil, že "sjednocení vlasti musí být a bude dosaženo". Následně americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že Čína postupuje rychleji, aby se zmocnila ostrova. Již před několika lety si Peking naplánovat "sjednocení" s Tchaj-wanem do poloviny 30. let.
Americké námořnictvo tak nyní podle Gildaye vyhodnocuje, jak sjezd ovlivnil dosavadní plány čínské flotily a celou situaci sleduje. Ke znovusjednocení Číny s Tchaj-wanem by totiž podle dosavadních závěrů mohlo dojít dříve, než se předpokládalo.
"Budeme i nadále usilovat o mírové znovusjednocení, ale nikdy neslíbíme, že se vzdáme síly. Vyhrazujeme si právo použít k tomu všechny prostředky," řekl také Si Ťin-pching na nynějším říjnovém sjezdu komunistické strany, za svá slova navíc sklidil dlouhý aplaus ostatních účastníků. To samo o sobě není nic nového, takto čínští komunisté hovoří od dob Mao Ce-tunga.
"Nejde jen o to, co říká prezident Si, ale o to, jak se Číňané chovají a co dělají. A za posledních 20 let jsme viděli, že každý slib, který dali, splnili dříve, než řekli, že ho splní," uvedl náčelník námořních operací admirál Mike Gilday na Atlantické radě tento týden.
Bývalý šéf amerického velitelství pro Indopacifik Phil Davidson v roce 2021 uvedl, že Čína chce mít schopnosti zmocnit se Tchaj-wanu během příštích šesti let. Podle Gildaye to ale může přijit mnohem dřív, v roce 2022 nebo 2023. Americké námořnictvo se tak podle něj intenzivně připravuje s předpokladem, že k napadení Tchaj-wanu Čínou může dojít kdykoliv. Podle admirála námořnictvo nyní nemůže šetřit na provádění údržby letadlových lodí a další techniky, ani na dodávkách zbraní. Šetřit by se podle něj nemělo ani na výcviku a připravenosti sil.
Podle náčelníka námořních operací funguje dobře i propojení se spojenci v rámci projektu Overmatch, kde v rámci námořnictva dochází k propojování platforrem a systémů do sítě, která může sdílet a předávat zjištěné údaje mezi všechny členy. Gilday nechtěl říct, se kterými zeměmi v této záležitosti Spojené státy spolupracují, ale opakovaně se hovoří o Francii a Velké Británii. "Musíme být inkluzivní, jinak nebudeme schopni bojovat společně. Takže v tomto úsilí postupujeme, myslím, dobrým tempem s našimi spojenci a partnery. Nedržíme se zpátky," uvedl Gilday.
Vztahy mezi USA a Čínou jsou napjaté. Napětí pak v srpnu zvýšila návštěva Tchaj-wanu, na kterou se vydala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Po ní pak na ostrov přicestovali i další američtí politici. Čína v reakci na to uspořádala v těsné blízkosti Tchaj-wanu bezprecedentní rozsáhlé námořní a letecké cvičení. Peking vždy ostře kritizuje zahraniční návštěvy na Tchaj-wanu, který považuje za odpadlickou provincii.