Kolik vydělávají Merkelová, Macron nebo Trump? Zeman na tom v porovnání není špatně
porovnání platů státníků
Platy politiků jsou hojně diskutovaným tématem všude na světě. Zatímco například část českých poslanců před letní sněmovní přestávkou vyjádřila snahu o zastropování současné výše svých platů, dosahujících přibližně 70 tisíc korun, někteří politici v zahraničí pobírají výrazně vyšší částky. Přehled příjmů světových lídrů přinesl týdeník Stern.
Vůbec nejlépe si v tomto ohledu vede premiér asijského Singapuru Lee Hsijen Loong – vedením země si ročně přijde na téměř 36 milionů korun. Do platu prezidenta se tak promítá i celková ekonomická situace země – zatímco Singapur patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, v jižní Americe je situace opačná. To pocítil například prezident Bolívie Evo Morales. Ten si v rámci ekonomické krize v roce 2006 musel snížit vlastní plat na polovinu – pobírá proto necelých 50 tisíc měsíčně.
Na špatné příjmy si naopak pravděpodobně nestěžují evropští lídři. Německá kancléřka Angela Merkelová za loňský rok průměrně měsíčně inkasovala přes 500 tisíc korun – její roční plat se včetně všech náhrad vyšplhal na osm a půl milionu. Téměř stejnou částku inkasuje také nejmocnější muž USA Donald Trump. O něco hůře je na tom francouzský prezident Emmanuel Macron – měsíčně získá necelých 400 tisíc korun.
Špatně si v tomto ohledu nevedou ani čeští ústavní činitelé. Například plat prezidenta republiky Miloše Zemana, jemuž náleží z českých představitelů nejvyšší výplata, dosahuje přibližně 250 tisíc měsíčně. Ačkoliv nejde ani o polovinu platů Merkelové či Trumpa, v porovnání s průměrným platem ve vlastní zemi česká hlava státu tyto státníky předčí. Zatímco německá kancléřka si přijde na pět průměrných platů, český prezident předčí průměrného Čecha osmkrát. O něco méně si vydělá premiér Andrej Babiš - hrubá měsíční mzda předsedy vlády se pohybuje okolo 200 tisíc korun.
Češi si nevedou špatně ani v porovnání s ostatními středoevropskými státníky – srovnatelný je například plat slovenského prezidenta Andreje Kisky, který činí něco přes 200 tisíc měsíčně. Hůře je na tom hlava státu našeho druhého největšího souseda – příjem polského prezidenta Andrzeje Dudy dosahuje 130 tisíc. Tamější premiéři se pak musí spokojit s ještě nižší částkou - polský premiér Mateusz Morawiecki si měsíčně vydělá přes 100 tisíc, Peter Pellegrini pak o několik tisíc méně.
Častým debatám se v Česku nevyhýbají ani platy poslanců. Základní měsíční plat českého poslance je 70 tisíc korun. K této částce však většina poslanců čerpá náhrady, například na dopravu, ubytování či asistenty. Společně s příplatky například za vedení výborů si tak poslanec může k základnímu platu přilepšit o několik desítek tisíc. Nejvyšší plat náleží předsedovi sněmovny - měsíčně si přijde na téměř 200 tisíc korun. Od příštího roku navíc poslance čeká příjemná změna – navzdory snahám deklarovaným několika politickými stranami nestihli schválit zastropování svých platů – ty proto vzrostou o dvacet procent.
Se svými platy politici nakládají různě - část z nich se rozhodla peníze věnovat na charitu či obdobné účely. Například český prezident Miloš Zeman po nástupu úřadu deklaroval, že penězi z prezidentské výplaty bude přispívat na snížení státního dluhu, přispívá také na provoz Fondu ohrožených dětí. Podobně peníze využívá Andrej Kiska, svou výplatu dělí mezi rodiny potýkající se s finančními problémy.