Lidé si připomínají úmrtí Václava Havla. Kubera na jeho hrob položil květiny
Výročí úmrtí Václava Havla
Lidé si v úterý připomínají sedm let od úmrtí československého a českého prezidenta Václava Havla. Na jeho památku zapalují svíčky nebo předčítají úryvky textů jeho děl. Havlovi příznivci také odnesou na Pražský hrad symbolické srdce. Jeho památku uctili také čeští politici a postavy veřejného života, například předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), americký velvyslanec v ČR Steve King či kněz Tomáš Halík.
Na Havla lidé vzpomínají na několika místech Česka. Na Jungmannově náměstí v Praze ze zapálených svíček vytvořili srdce a předčítají úryvky z Havlových literárních děl. Vystupují také různé osobnosti, promluvil třeba bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo právě Halík.
Halík řekl, že při vyslovení jména Havla mu naskočí spousta vzpomínek, ale i to, že je stále aktuálním symbolem hodnot, se kterými stojí a padá demokracie. „Vzpomínám si na ty dny po Havlově smrti. Na den jeho pohřbu, kdy většinou lidé naplní obchodní domy, ty obchodní domy v Praze byly prázdné. Ta nálada, to nebyl smutek, to bylo jakési slavnostní ticho,“ poznamenal. Potěšilo ho, že tenkrát i nyní se vzpomínek na Havla účastní hodně mladých lidí. „Takže ty hodnoty, které Havel ztělesňoval, jsem přesvědčen, že nezemřou v naší společnosti,“ zdůraznil.
Je si jist, že poroste počet lidí, zejména mezi mladými, kteří nejsou lhostejní a kladou si podstatné otázky. „Vidí ta nebezpečí, která číhají na naši společnost a uvědomují si, že je třeba, aby tady byli lidé, kteří v Havlově odkazu budou pokračovat,“ řekl.
Památku Havla se také rozhodl položením květin na jeho hrob uctít předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).
Předseda Senátu Jaroslav Kubera položil věnec k hrobu Václava Havla na Vinohradském hřbitově. Dnes je to přesně 7 let od úmrtí prvního polistopadového prezidenta. #Havel #prezident pic.twitter.com/o0r2YiI8XR
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) 18. prosince 2018
Na piazzetě Národního muzea, která byla po Havlovi pojmenována, se mu poklonili zástupci hnutí STAN.
Dnes je to 7 let, co odešel V. Havel. Inspiruje nás dodnes: „Žádám vás snažně, abyste nepodpořili ty, kteří vám slibují, že všechno vyřeší za vás. Takoví lidé chtějí, abyste jen mlčeli, poslouchali a drželi krok.“ pic.twitter.com/DOoCGLYf8x
— Hnutí STAN (@STANcz) 18. prosince 2018
Na bývalého prezidenta zavzpomínal také bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Václav Havel je sedm let mrtev a my se někdy necháme zbytečně vystrašit. Nebojme se a říkejme pravdu. Je to nesmírně osvobozující a vzhledem k nadcházejícím svátkům vás ujišťuji, že vám to přinese také velkou radost,“ sdělil Schwarzenberg, který byl v letech 1990 až 1992 Havlovým kancléřem, prostřednictvím twitterového účtu své strany.
.@schwarzenberg_k“
— TOP 09 (@TOP09cz) 18. prosince 2018
„Václav Havel je sedm let mrtev a my se někdy necháme zbytečně vystrašit. Nebojme se a říkejme pravdu. Je to nesmírně osvobozující a vzhledem k nadcházejícím svátkům vás ujišťuji, že vám to přinese také velkou radost.“ pic.twitter.com/92OOz6xTWM
K výročí smrti Václava Havla se vyjádřil také místopředseda Evropského parlamentu a bývalý eurokomisař Pavel Telička. „V dnešní době je vidět více než kdy dříve, jak osobnosti, jako byl Václav Havel, české politice a společnosti nesmírně schází,“ napsal Telička na svém twitterovém účtu.
V dnešní době je vidět více než kdy dříve, jak osobnosti, jako byl Václav Havel, české politice a společnosti nesmírně schází.
— Pavel Telička (@Telicka) 18. prosince 2018
Americká ambasády v Praze na svém twitteru umístila fotografii velvyslance Stevea Kinga s velkým srdcem a textem připomínajícím vystoupení Havla jako prvního státníka zpoza železné opony v roce 1990 před americkým Kongresem.
Dnes si připomínáme sedm let od úmrtí prezidenta Václava Havla. V roce 90‘ vystoupil jako první státník země zpoza bývalé železné opony před Kongresem a byl přerušen třiadvacetkrát potleskem. Nikdy nezapomeneme ❤ VH pic.twitter.com/eXiJBCV6rL
— U.S. Embassy Prague (@USEmbassyPrague) 18. prosince 2018
Památka uctěna i na Hrádečku
Havlovu památku uctili také desítky lidí na Hrádečku na Trutnovsku, kde Havel před sedmi lety ve věku 75 let zemřel. U dřevěného plotu vedle stodoly v úterý hořely desítky svíček a na plotě visely různé podoby srdcí, která Václav Havel připojoval k podpisu.
Večer pak z náměstí Václava Havla u pražského Národního divadla vyjde průvod na Hradčanské náměstí. V jeho čele pořadatelé ponesou velké srdce, které podle nich má symbolizovat „dobré, co Havel v lidech probudil“. Na Hradčanském náměstí zazní proslovy a česká hymna. Číst z Havlových děl se bude i večer v divadle Alfred ve dvoře v Praze 7 nebo u lavičky Václava Havla v Hradci Králové.
Dramatik a někdejší disident Havel patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem. Letos v říjnu by se dožil 82 let.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.