Návod na zastropování ceny ropy. USA žádají „naprostou spolupráci“ firem
STROP NÁMOŘNÍ ROPY
Americké ministerstvo financí zveřejnilo plán s pokyny na zastropování ceny ropy z Ruska. Washington žádá „naprostou spolupráci se soukromým sektorem“. Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) chce donutit soukromé firmy k tomu, aby požadovaly potvrzení o tom, že je ruská ropa prodávána za cenu stanovenou Spojenými státy a dalšími členy G-7. Plán je zaměřený na pojišťovací a finanční společnosti, které zařizují mezinárodní obchod s ropou a ropnými produkty, informuje agentura Bloomberg. Záznamy mají obsahovat ceny od komoditních makléřů a rafinerií, které jsou na úrovni cenového stropu nebo pod ním.
Omezení by mělo být zavedeno do 5. prosince pro ropu a do 5. února pro ropné produkty. Program se opírá o „proces vedení záznamů a osvědčení, který umožňuje každé straně v dodavatelském řetězci potvrdit, zda byla ruská námořní ropa nakoupena za cenový strop nebo pod ním,“ uvádí OFAC.
„Subjekty, které mají pravidelný přístup k informacím o cenách, jako jsou komoditní makléři a rafinerie, by je měly uchovávat a podle potřeby sdílet dokumenty, které potvrdí, že ropa byla nakoupena podle nových pravidel,“ píše OFAC v prohlášení.
@USTreasury #OFAC warns maritime service firms to be vigilant about possible moves to evade the #G7’s price cap on Russian oil; threatens sanctions if they knowingly accept bad information. Read story here about Treasury’s preliminary guidance: https://t.co/4Y565yIkQe
— Andrea Shalal (@andrea_shalal) September 10, 2022
Společnosti, které nemají přímý přístup k informacím o cenách, by si měly vyžádat potvrzení prfodejce, který se zaváže k tomu, že nebude kupovat ruskou námořní ropu nad cenovým stropem. Cílem je vytvořit „bezpečný přístav“ chránící poskytovatele služeb před porušením sankcí.
Prohlášení úřadu varuje před pokusy porušit cenový limit, případně před snahou neposkytovat informace o cenách. Také upozorňuje na podezřele výhodné platební podmínky a náznaky zmanipulovaných transportních a přepravních dokumentů, píše Bloomberg.
Evropská unie a země G-7 se podílejí na celosvětovém pojištění lodní dopravy z 90 procent, uvedl náměstek amerického ministerstva financí Wally Adeyemo. Podobně jako na většině finančních a platebních službách pro námořní trh, zdůraznil náměstek.
Skupina G-7 pracuje na tom, aby bylo jednoduché a přehledné dodržovat cenové omezení ropy. Zároveň musí být vyvozeny důsledky pro společnosti, které se tyto požadavky o cenovém stropu pokusí obejít. Ke zdárnému zastropování cen ruské ropy je zapotřebí „naprostá spolupráce se soukromým sektorem“.