V Česku je možné objednat si trestní stíhání, prohlásil Babiš před poslanci

Kauza Čapí hnízdo

V Česku je možné objednat si trestní stíhání, prohlásil Babiš před poslanciSLEDUJEME ON-LINE 5
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Schůze o vydání dvou nejvýše postavených mužů hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo přinesla paradoxně zásadnější moment než samotné hlasování o vydání. To, když Babiš před poslanci prohlásil, že si jeho trestní stíhání objednala mafie. Okamžitě se za to na něj snesla vlna kritiky. Podle opozičních poslanců tohle předseda vlády říkat nemůže a pokud má takové informace, měl by odvolat ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Jednání Poslanecké sněmovny začalo v 9 hodin ráno. Tři čtvrtě hodiny zabral projev Andreje Babiše, který v něm zopakoval své dřívější výroky o zpolitizované pseudokauze. Kritické ohlasy ale vzbudil prohlášením, že se jedná o kauzu, kterou si na něj objednala mafie. „Je to hlavně objednávka mafie. Stíhání Aleny Vitáskové si objednala mafie, která si objednala to moje stíhání. Zkusme se jenom zamyslet, jak je vůbec možné, že to u nás takhle funguje,“ prohlásil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V reakci na Babišův výrok na plénu sněmovny hned vystoupili poslanci, které Babišova slova zarazila. Třeba předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Pokud má předseda hnutí ANO pravdu, já si to nemyslím, tak politickou odpovědnost za tento stav nesete už čtyři roky vy. A neudělal jste nic. Tak mi tady řekněte, co pro to uděláte, aby pan předseda Babiš za rok nemusel přijít a říkat: po roce od svého zásadního projevu v lednu 2018 musím konstatovat, že i nadále v České republice lze objednat trestní stíhání,“ řekl. Pelikán na jeho výzvu nereagoval.

Předsedu poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška Babišova slova doslova šokovala. „Byl jste členem Bezpečnostní rady státu předchozí čtyři roky. Jestliže jste měl toto povědomí, co jste pro to udělal? Jaké jste udělal konkrétní kroky? Kdy jste konkrétně toto téma řešil? Komu jste zadal nějaký úkol, aby se tato situace v České republice změnila? S kým jste o tom mluvil?“ zeptal se premiéra. Babiš na jeho vyjádření nereagoval.

Ostře se proti Babišovi ohradil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když řekl, že nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. „Má-li pan premiér nebo kterýkoliv jiný politik důvodné poznatky o tom, že postup a rozhodování orgánů činných v trestním řízení je ovlivněno či manipulováno, nechť se s nimi obrátí přímo na mě nebo na státní zastupitelství,“ uvedl Zeman. V takovém případě by následovalo prověření takového podnětu. Justice podle Zemana v minulosti již několikrát osvědčila, že je schopna zasáhnout do vlastních řad a dodržuje rovnost občanů před zákonem.

Další reakce od poslanců následovaly na Twitteru.

Páteční schůzi sněmovny jsme sledovali on-line.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

Poslanci vydali premiéra Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Pro hlasovalo 111 poslanců, proti 69 ze 180 přítomných poslanců. Jaroslava Faltýnka vydala sněmovna stejným poměrem hlasů. Česko má tak poprvé v historii obviněného premiéra, jenž byl vydán policii ke stíhání. Sami Babiš a Faltýnek hlasovali pro své vydání. Oba přitom byli vydáni už loni v září, ale svým znovuzvolením ve volbách získali opět imunitu.

Sněmovna vydala oba poslance ke stíhání po téměř pětihodinové debatě. Čas na plénu oba náležitě využili ke své obhajobě a diskreditaci policie, vyšetřovatelů i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který ve své závěrečné zprávě podezření na dotační podvod potvrzuje. Více jsme psali zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Babiš mluvil skoro tři čtvrtě hodiny. Kauzu označil za politicky motivovanou a vylhanou. Uvedl, že vznikla proto, že vstoupil do politiky a že je jeho trestní stíhání na objednávku mafie. Za tento výrok sklidil kritiku od poslanců – v sále i na sociálních sítích. Více jsme o tématu psali zde.

„Osobně to považuji za hrubou urážku mojí rodiny a bývalých spolupracovníků. Je to výsměch nejen vám, poslanci, ale všem občanům této země. Z této kauzy se stala vylhaná megakauza,” řekl třeba také Babiš.

To Faltýnek zvolil poněkud ostřejší výrazy, nevyvaroval se ani vulgarit. První místopředseda ANO sice zopakoval, že zvedne ruku pro své vydání, současně ale zpochybnil vyšetřování policie, její důkazy a také řekl, že vyšetřovatel zatajil zásadní informace. „Jsem bezprecedentně vystaven libovůli policejního vyšetřovatele, aniž by pro to měl jakékoliv důkazy,“ prohlásil a označil kauzu za sračku.

Podle svých slov je Faltýnek podezřelý z toho, že odstranil překážku pro spáchání trestného činu tím, že skryl identitu pravého vlastníka akcií firmy vlastnící Čapí hnízdo. „Jediné, co jsem ale udělal, byl transparentní prodej akcií,“ prohlásil. Dlouho také předčítal ze zápisů jednání z Poslanecké sněmovny, během nichž se řešilo vydávání Vlasty Parkanové a Bohuslava Svobody. Citoval třeba slova Miroslava Kalouska (TOP 09) nebo Jeronýma Tejce (ČSSD).

Páteční jednání sněmovny jsme sledovali on-line.

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu. Kromě nich policie v případu stíhá i dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová, její bratr a Babišovy dvě dospělé děti z prvního manželství.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Nejvyšší státní zástupce Zeman se ohradil proti Babišovým výrokům

V Česku je možné objednat si trestní stíhání, prohlásil Babiš před poslanci

Odklad vydávání Babiše. Znovu zafungovala hlasovací koalice SPD, ANO a KSČM

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Poslanci rozhodnou o vydání Babiše až v pátek

Babišova vláda si odhlasovala demisi, stát však bude řídit dál

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články