Voják se dočká řádného pohřbu. Sto dva let po Verdunu

BITVA U VERDUNU

Voják se dočká řádného pohřbu. Sto dva let po VerdunuNOVÉ 1
Panorama

ZD

Řádného pohřbu se století po své smrti dočká francouzský voják, který padl v bitvě u Verdunu v roce 1916. Je prvním francouzským vojákem první světové války, kterého identifikovali díky testům DNA. Podařilo se nalézt jeho příbuzné.

Seržant Claude Fournier, původně zahradník, který se narodil v Colombier-en-Brionnais poblíž Lyonu, se armádě upsal už na začátku století, zemřel však až na bojišti první světové války ve svých 25 letech. Jeho tělo – tak jako mnoho dalších – bylo nalezeno v roce 2015 během rekonstrukcí památníku bitvy u Verdunu.

Cesta k identifikaci Clauda Fourniera ale vůbec nebyla lehká a trvala celé tři roky. Jeho ostatky spolu se dvěma dalšími se povedlo odkrýt výjimečně zachované. Mezi těly se však nalezlo vybavení vojáků a to včetně jedné jmenovky jistého Clauda Fourniera. Když se starosta Colombier-en-Brionnais dozvěděl, že by jeden z místních občanů mohl být identifikován, neváhal a začal hledat jeho potomky.

Nakonec se mu podařilo vypátrat místního 75letého Roberta Allarda, který tvrdil, že je Fournierovým vnukem, a 80letou ženu, která už ve městě nežila. U všech tří byla vzápětí potvrzena shoda vzorků DNA.

V bitvě u Verdunu padly statisíce lidí. Jednalo se o jeden z nejkrvavějších konfliktů první světové války. Desetitisíce těl se podle odhadů stále nepodařilo nalézt.


Čtěte dále: Kosovo slaví deset let nezávislosti. Stále ho neuznává přes 50 zemí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.