V dražbě se prodaly ikonické brýle Johna Lennona, kupec za ně zaplatil přes 4 miliony korun

V dražbě se prodaly ikonické brýle Johna Lennona, kupec za ně zaplatil přes 4 miliony korunNOVÉ
Brýle slavného hudebníka Foto:

AUTOR: Aukční síň Sotheby‘s

Svět

Legendární brýle

Echo24

V aukci se vydražily brýle legendárního hudebníka Johna Lennona, který je před padesáti lety zanechal na zadním sedadle auta. Londýnská aukční síň Sotheby‘s je popsala jako „nejikoničtější sluneční brýle v dějinách rock‘n‘rollu“. Informaci přinesla francouzská televize France 24.

Brýle nabídl k prodeji Alan Herring, šofér, který vozil další členy slavné kapely, Ringo Starra a George Harrisona. „Jednoho dne v létě 1968 jsem vyzvedl Johna s Ringem a Georgem v Ringově mercedesu a odvezl je do kanceláře,“ vzpomíná. „Když John vystoupil z auta, všiml jsem si, že si zapomněl na zadním sedadle sluneční brýle, jedno sklíčko a nožka se oddělily. Zeptal jsem se Johna, jestli by je chtěl dát spravit. Řekl mi, ať se s tím neunavuju, že jsou jen součástí jeho image.“ Herring brýle nikdy spravit nedal. V pátek se vydražily v online aukci za 137.500 liber, tedy více než 4.200 000 korun.

Prodaly se i další memorabilie slavné čtveřice, například náhrdelník George Harrisona. Herring se s vzácnými předměty rozhodl rozloučit nyní, když je stále schopný vypovědět všechny příběhy, která za nimi jsou.

Lennon byl ubodán v roce 1980 poblíž svého bytu na Manhattanu v New Yorku. Bylo mu 40 let.

Čtěte také: Slavné Abbey Road od Beatles po 50 letech opět vévodí britským žebříčkům