V Hongkongu zatkli vedení hlavního opozičního deníku. Policie obsadila redakci
ZATÝKÁNÍ V HONGKONGU
Hongkongská policie na základě zákona o národní bezpečnosti zatkla šéfredaktora a čtyři vrcholné manažery deníku Apple Daily, který často kritizuje hongkongské vedení i čínskou vládnoucí garnituru. Podle místních médií jsou podezřelí, že tajně spolupracovali s cizí zemí s cílem ohrozit národní bezpečnost.
Mezi zatčenými je šéfredaktor Ryan Law, dále pak například výkonný ředitel mediální skupiny Next Digital, pod kterou Apple Daily spadá. Místní úřady tvrdí, že panuje podezření, že zprávy zveřejňované v deníku znamenaly porušení zákona o národní bezpečnosti. Policie vyzvala veřejnost, aby tyto články nesdílela a zákon tím také neporušovala.
Zástupce policie řekl, že na razii v redakci bulvárního listu Apple Daily se podílelo 500 příslušníků bezpečnostních složek. Soudní příkaz k prohlídce se vztahoval i na počítače a mobilní telefony novinářů. Policisté zatkli čtyři muže a jednu ženu ve věku od 47 do 63 let. Zmrazen byl také majetek v hodnotě 18 milionů hongkongských dolarů (skoro 49,3 milionu korun), který patří třem společnostem napojeným na Apple Daily.
Deník zveřejnil fotografie policistů sedících za stoly reportérů a používajících jejich počítače. Členové redakce prý dostali zákaz vstupu do určitých pater a nemohli pracovat se svými notebooky a další technikou.
Agentura Reuters zatýkání označila za další ránu pro deník, který patří opozičnímu aktivistovi Jimmymu Laiovi. Ten byl zatčen už loni v srpnu. Úřady minulý měsíc nařídily zmrazit jeho majetek, včetně bankovních účtů a podílu ve výši 71,26 procenta v Next Digital. Soud letos v dubnu Laie poslal na 14 měsíců do vězení za organizaci a účast na nepovolených demonstracích předloni v srpnu. Stejně dlouhý trest mu pak udělil koncem května za uspořádání prodemokratického protestu 1. října 2019.
Když Británie Hongkong, svoji někdejší kolonii, Číně v roce 1997 předávala, sliboval Peking, že si toto území zachová své svobody, jež jsou na čínské pevnině nevídané. Kritici ale upozorňují, že Čína tyto svobody omezuje a upevňuje svoji nadvládu na Hongkongem. Zákon o národní bezpečnosti, proti kterému se v roce 2019 pořádaly v Hongkongu četné demonstrace, trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Ochránci lidských práv se obávají zneužití normy proti opozici.