Karlín, z tovární čtvrti centrum moderního a udržitelného bydlení

Komerční sdělení

Karlín, z tovární čtvrti centrum moderního a udržitelného bydlení
Karlín Foto:

Foto: Skanska

2
INZERCE
Sdílet:

Karlín oslavil v loňském roce 200 let od svého založení. Úspěchy ale slaví pravidelně už poslední dekádu. Městská část těží zejména z proměny v moderní čtvrť s architektonickým rozkvětem, který se stále častěji orientuje na chytrá a bezpečná řešení. Snahu těchto projektů cílit na udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí posuzuje například certifikace BREEAM.

Z tovární oblasti v nejstylovější čtvrť

Karlín prošel za dobu své existence nesčetnými proměnami. Zejména 21. století dalo bývalé tovární čtvrti novou tvář, za kterou stojí rozsáhlá moderní výstavba. Nyní elegantně spojuje krásu udržované historické zástavby s výhodami moderního života. Díky nové architektuře, která dbá na životní prostředí, a díky chytrým městským projektům se z Prahy 8 stává moderní centrum udržitelnosti. 

V Karlíně se daří jak byznysu, tak rezidenčnímu bydlení. V bývalém továrním areálu vyrostl díky architektovi Ricardu Boffilovi úspěšný kancelářský projekt Corso, stejně jako nový projekt Praga Studios. Rohanské nábřeží kancelářemi až přetéká. 

Bydlení se pak nabízí ve staré zástavbě, luxusních bytech River Diamond u řeky, nebo třeba v klidné části za Negrelliho viaduktem. Co do udržitelnosti dominuje ze zdejších rezidenčních projektů třetí varianta, nová výstavba čtyř bytových komplexů zvaný Port Karolína. Projekt pochází z dílny společnosti Skanska Reality a je navržen tak, aby svým charakterem přirozeně zapadl do rázu této unikátní a stále vyhledávanější pražské čtvrti.

Vedle toho Kasárna Karlín, Forum Karlín, Hudební divadlo Karlín, či nesčetné množství příjemných kaváren, restaurací a vináren zase podtrhuje kulturní tvář Karlína. Péči o zdravou společnost zajišťují farmářské trhy nebo kondiční projížďka po cyklostezce podél řeky.

Toto první pražské předměstí pojmenované po manželce císaře Josefa I. se tak stává srdeční záležitostí nejednoho Pražana. Proměna poslední dekády učinila z Karlína lukrativní a oblíbenou čtvrť, kam se stěhuje, čím dál více lidí.

Jak se žije v udržitelném domově

Co si představit pod udržitelností projektu? Udržitelná výstavba je součástí trvale udržitelného rozvoje v oblasti stavebnictví a užívání staveb. Konkrétně taková stavba uvádí v soulad environmentální, sociální a ekonomické aspekty při výstavbě a provozu budov.

Certifikace BREEAM, která hodnotí udržitelnost budov, se stala běžnou záležitostí u komerčních projektů typu kancelářských budov. U bytových projektů se s certifikací setkáváme zatím jen zřídka. Mezi jednu z prvních společností na českém trhu, která získala potvrzení kvality BREEAM u rezidenčních objektů, patří společnost Skanska.

„Projekt Port Karolína jsme od počátku navrhli tak, aby svým charakterem přirozeně zapadl do rázu unikátního a stále vyhledávanějšího Karlína. Záleží nám na zdravém prostředí našich staveb. Cílením na BREEAM zároveň reagujeme na sílící poptávku po udržitelné bydlení,“ říká Lukáš Maděra ze Skanska Reality.

V projektu půjde o pomyslný klidný přístav, určený nejen mladší generaci, která se může soustředit na budování své profesní kariéry a zároveň si užívat společenského života v samém srdci velkoměsta. Na klidném nábřeží řeky Vltavy postupně vyrostou čtyři moderní nízkoenergetické bytové domy.

Poznejte záruku udržitelnosti pomocí certifikace BREEAM

Pro BREEAM je stejně jako kvalita stavby velmi důležitý také způsob řízení projektu, který výslednou kvalitu zajišťuje, od přísného výběru dodavatelů, kteří musí respektovat principy ohleduplné a odpovědné výstavby (tzn. dodržování bezpečnosti na stavbách, důstojných pracovních podmínek, šetrnosti k okolí během výstavby, plánu odpadového hospodářství) až po práci s klienty v období po nastěhování.

BREEAM je přední světová metoda hodnocení udržitelnosti a kvality pro projekty z oblasti pozemního stavitelství a infrastruktury. Certifikaci BREEAM jako záruku udržitelnosti a kvality uznává 78 zemí světa.

Certifikát BREEAM® (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) je standard nejlepších postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost výstavby. Jde o nejstarší a v současnosti také o nejrozšířenější certifikaci v oblasti energeticky úsporných a udržitelných budov. Hodnocení BREEAM se zabývá specifikací budovy, jejího designu, konstrukce a užívání. BREEAM používá uznávaná výkonnostní měřítka, která jsou stanovena podle zavedených kritérií.

I když hlavním kritériem je energetická účinnost, komplexní hodnocení environmentálního dopadu budovy zahrnuje mnohem více aspektů. 

BREEAM hodnotí devět kategorií podle jejich vlivu na životní prostředí: 

Energie (energetická účinnost a důraz na zamezení plýtvání energií)

Zdraví a pohoda prostředí (denní osvětlení a možnost přirozeného větrání, apod.)

Materiály (použití materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí)

Management (např. environmentální dopady výstavby)

Znečišťující látky (např. použití vhodného chladiva, emise sloučenin NOx)

Využití půdy a ekologie (zmírnění dopadu na životní prostředí)

Doprava (dostupnost veřejnou dopravou a podpora ekologických způsobů dopravy, apod.)

Odpad (stavební odpady, využití recyklace, apod.)

Voda (např. úsporné spotřebiče a opatření pro detekci úniku vody)

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz