Poslanec se převlékl za Hitlera. V parlamentu zahajloval
Kontroverzní výstup
Indický poslanec a bývalý herec Náramalí Sívaprasád překvapil zahraniční média poté, co do parlamentu přišel převlečený za Adolfa Hitlera. Přítomným novinářům zasalutoval nacistickým pozdravem – zvednutou pravou rukou. V Indii ale Hitlera ani jeho minulost moc neřeší, někteří jsou jím naopak buď fascinovaní, nebo o něm skoro neví, píše německý DW.
Bývalý herec a současný zákonodárce Náramalí Sívaprasád je známý svými převleky za významné historické nebo náboženské figury, skrze které projevuje svou kritiku jiných politiků či společenských problémů. V minulosti se oblékl třeba za farmáře či boha Kršnu.
Převlek za Adolfa Hitlera, kterému nechyběly ani nacistická svastika a ikonický knírek, byl adresovaný indickému premiérovi Naréndrovi Módímu. Bývalý herec po něm požaduje, aby se nevydával stejnou cestou jako nacistický vůdce. Podle něj předseda vlády porušil předvolební slib indickému státu Ándhrapradéši, který měl dostat finanční podporu.
„Začal jsem jako řadový voják německé armády, dostalo se mi velkého respektu. Lačnil jsem ale po moci, kvůli čemuž vypukla druhá světová válka. A skončilo to desítkami milionů mrtvých. Pak jsem zabil i sám sebe,“ řekl v parlamentu politik. „Vyzývám premiéra, aby se nevydával stejnou cestou,“ dodal na adresu Módího, jehož vládní koalici letos opustil společně se svou stranou Telugu Déšam (Země Telugů).
Na Západě zločinec, v Indii fascinující vůdce
Válečné zločiny nacistické říše a jejích představitelů ale nejsou v Indii tak známy, postava Adolfa Hitlera mnohé Indy naopak fascinuje. Tamější obyvatelstvo s ním nemělo žádnou přímou zkušenost na rozdíl od evropských zemí, tudíž jeho minulost do značné míry zlehčují.
Někteří vidí v Hitlerovi jakéhosi hrdinu, který dokázal svůj národ vyzdvihnout na úroveň světových mocností a bojovat za zájmy občanů. I Hitlerova kniha Mein Kampf se v lidnaté asijské zemi těší velkému zájmu, jeho jméno se také objevuje v názvech restaurací a bister.
Jediné pojítko s Indii měl Hitler v rámci spolupráce s indickým nacionalistickým politikem Subhášem Čandru Bósem, který viděl ve Třetí říši vzorový stát a burcoval své krajany, aby bojovali proti Britům po boku Německa. Současní radikální hinduisté zase částečně přebírají Hitlerovu myšlenku o národní a rasové nadřazenosti.