Zlatá éra britsko-čínských vztahů skončila, řekl britský premiér Sunak
POPRVÉ O ZAHRANIČNÍ POLITICE
Británie musí ve své zahraničí politice spoléhat na razantní pragmatismus ve vztahu ke konkurentům na mezinárodním poli místo planých nadějí. Řekl to britský premiér Rishi Sunak, o jehož projevu v úterý informovala BBC. Sunak hovořil v pondělí na každoroční formální večeři s londýnským starostou Lord Mayor's Banquet před politiky, zástupci soukromých firem i odborníky na mezinárodní politiku. Šlo o premiérův první projev na téma britské zahraniční politiky.
Sunak řekl, že zlatá éra britsko-čínských vztahů, jak se nazývá období vlády premiéra Davida Camerona, už skončila. Myšlenka, že rozvoj obchodu mezi Západem a Čínou přinese politickou reformu v Číně, byla podle Sunaka naivní.
"Čína představuje systémovou výzvu pro naše hodnoty a zájmy. Výzvu, která je tím naléhavější, čím více se Čína blíží k autoritářství," řekl Sunak. Varoval také před rétorikou studené války ve vztahu k Číně a řekl, že její globální význam nelze ignorovat.
Sunak a čínský prezident Si Ťin-pching se měli tento měsíc poprvé setkat na summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Indonésii, jejich schůzka ale byla zrušena po výbuchu rakety v Polsku nedaleko ukrajinských hranic, která zabila dva lidi.
V části projevu o Číně zmínil Sunak i zatčení novináře BBC Eda Lawrence, který pokrýval protest v Šanghaji, když jej policie začala "bít a kopat". Ve vězení strávil několik hodin.
Sunak také slíbil, že britská vojenská podpora Ukrajiny v příštím roce "zůstane stejná jako letos nebo se zvýší".