Večírek skončil. Nájmy dál vytrvale zdražují a jen tak se nezastaví
NÁKLADY NA BYDLENÍ
Ceny nájmů letí stále nahoru a tlačí je k tomu celá řada faktorů. Enormní zdražení hypoték, které pro řadu lidí znamenalo zapomenout na vlastní bydlení, návrat turistů i studentů do měst po pandemii covidu či poptávce válečných uprchlíků z Ukrajiny stojí dohromady s vysokou inflací a růstem cen energií za mixem, který zvrátil trend z posledních let. A „večírek“ skončil zřejmě také mladým lidem, kteří se pod tlakem cen budou opět častěji vracet například k rodičům.
Cenám nájemního bydlení se opět dostala pozornost s otázkou zdražování a nároků na příspěvek na bydlení, který chce vláda i kvůli v porovnání s realitou nízkými normativními stropy, které dávku omezují. Nájmy totiž už nějakou dobu výrazně rostou a podle odborníků v tom budou pokračovat i v příštích dvanácti měsících.
Meziročně se podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za metr čtvereční v republice o takřka 11 procent, v Praze pak podle analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group stoupl nájem o 15,6 procenta. Důvodem rostoucích cen je mimo jiné snižování zásoby dostupných bytů.
Například v krajských městech ubývají nemovitosti s rozlohou nad 70 metrů čtverečních (m2). Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze meziročně v Praze o více než 54 procent – aktuálně je v metropoli volných 1960 bytů k pronájmu, zatímco loni jich bylo v nabídce 4300. V Brně je jich k dispozici 300, meziročně o 30 procent méně. V Plzni nabídka klesla o 37 procent na asi 100 bytů, ukazují data.
Průměrná cena pronájmu za metr čtvereční se zvýšila ve všech krajských městech s výjimkou Ústí nad Labem, uvedla společnost Realitymix.cz. V Brně podle ní stoupla meziročně o 23 procent a v Českých Budějovicích o 17 procent. V Praze je podle Trigemy, Skanska Reality a Central Group na 360 korun za m2 a je na maximu od roku 2016. Průměrná cena krátkodobého nájmu dosahuje 28 500 korun měsíčně.
„Horší dostupnost vlastnického bydlení a vyšší zájem o bydlení nájemní jdou ruku v ruce s ožíváním turistického ruchu, který pravděpodobně část nabídky na trhu vrací zpět ke krátkodobým pronájmům. To vše se promítá do dražších nájmů. Ty podle posledních dat z ČSÚ zdražují nejrychleji za poslední dekádu (o 5 % meziročně v průměru) a je pravděpodobné, že tempo nájemní-inflace může ještě zrychlovat,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Dostupnost vlastního bydlení pak zůstává mezi nejhoršími v Evropě a zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky vedlo navíc k výraznému zdražení hypoték. „V takové situaci lze ale těžko předpokládat, že zájem o nájemní bydlení ochladne. Další zdražování nájmů půjde na podzim pravděpodobně ruku v ruce s pokračujícím nárůstem cen energií,“ dodal Jan Bureš.
Zvýšené náklady za bydlení ukazují i červencová meziroční srovnání od Českého statistického úřadu. Náklady vlastnického bydlení vzrostly meziročně o více než 19 procent. Ceny nájmů stouply o téměř pět procent, vodného o 5,3 procenta, a stočného o 6,4 procenta. Teplo a teplá voda zdražili bezmála o pětinu, ukázala data ČSÚ. Meziročně pak vzrostly především ceny elektřiny, a to zhruba o třetinu, zemního plynu o 59,8 procenta a tuhých paliv o 41,1 procenta.
Očekává se, že v příštích dvanácti měsících nájmy dál porostou. V Praze o tři až čtyři procenta, což je přibližně 500 korun měsíčně, odhaduje spoluzakladatel společnosti GarantovanyNajem.cz Viktor Mejzlík. „Cena a poptávka po nájemním bydlení se zřejmě bude nadále měnit. Lidé ale nebudou ochotni kvůli zdražujícím se energiím platit enormně vysoké částky. Proto se bude jakýkoliv nárůst uskutečňovat mírným tempem,“ uvedla studie švýcarské společnosti PriceHubble mezi tuzemskými realitními odborníky.
Mejzlík odhaduje, že nedostupnost bydlení způsobená vysokými úrokovými sazbami i cenami nemovitostí spolu s rostoucí cenou za pronájem ovlivní zejména mladé lidi. I po dokončení studia tak budou využívat méně komfortních možností, například sdílených bytů nebo zůstanou bydlet déle u rodičů, aby si mohli na pořízení toho vlastního co nejdéle šetřit, uvedl.