Boj o prezidenta Hospodářské komory, Dlouhý má soupeře
VOLBA ŠÉFA HOSPODÁŘSKÉ KOMORY
Prezident Hospodářské komory (HK) a bývalý politik Vladimír Dlouhý nemusí být na čtvrtečním sněmu Komory znovu zvolen do funkce. Kandiduje proti němu totiž dosavadní viceprezident Bořivoj Minář, který Dlouhému vyčítá zejména jeho kandidaturu na tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kam ho nominovala vláda. Dlouhého kritici namítají, že Hospodářská komora by měla být protiváhou vlády a orodovat za podnikatele. Podle Mináře je Dlouhý kvůli své kandidatuře do OECD ve střetu zájmů, to dosavadní prezident Komory Vladimír Dlouhý ale odmítá.
„My jsme mu (Vladimíru Dlouhému – pozn. red.) říkali, že to může vypadat, že s tou nominací souvisí jakási servilnost Dlouhého vůči vládě. To znamená ochota schválit některé věci a pro jistotu je schválit sám bez konzultace s odborníky ve vedení komory,“ vyjmenovává dosavadní viceprezident Hospodářské komory a Dlouhého protikandidát, proč je Vladimír Dlouhý podle něj ve střetu zájmů.
Dlouhého kvůli kandidatuře už na jaře nekritizoval pouze Minář, přidali se k němu tehdy i další viceprezidenti HK, kterým vadí, že s posvěcením vlády kandiduje na tajemníka OECD a zároveň má u vlády hájit zájmy podnikatelů. Do pozornosti se Vladimír Dlouhý nedostává jen kvůli kandidatuře do jednoho z vrcholných orgánů OECD, již nyní je totiž členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), jejíž činnost byla po několika letech obnovena letos v dubnu. Jedná se o poradní orgán vlády, radí jí zejména ohledně ekonomických opatření v souvislosti s pandemií SARS-CoV-2.
„Teď je nominantem na kandidáta, od prvního září bude kandidátem vlády na pozici tajemníka OECD a bude shánět hlasy a podporu ze 37 zemí. Na jaře se rozhodne. Bude-li na jaře zvolen, a my si myslíme, že má velkou šanci, tak jak to tvrdil i ministr Petříček. Pokud bude zvolen, tak i on sám (Vladimír Dlouhý – pozn. red.) už připouští, že to není slučitelné s funkcí prezidenta, takže rezignuje,“ říká Minář, kterému vadí, že by se mohlo stát, že by byl prezident HK zvolen na tři čtvrtě roku.
Vladimír Dlouhý a ministerstvo zahraničí už skutečně zahájili kampaň ohledně kandidatury na funkci tajemníka OECD. „Na podpoře Vladimíra Dlouhého začalo ministerstvo zahraničních věcí pracovat a v současnosti je vše v přípravné fázi," potvrdila už na konci června Lidovým novinám mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.
Bořivoj Minář kritizuje také to, že Vladimír Dlouhý rozhodoval o záležitostech, které spadají do gesce viceprezidentů. „Dělá rozhodnutí, která patří do naší gesce, dělá je sám a dává mnohdy ministerstvům jakýsi bianco šek. Schvaluje věci, které se týkají třeba exportní nebo průmyslové strategie, která patří do mé gesce,“ popsal deníku Echo24 Minář.
Deník Echo24 kontaktoval opakovaně s dotazy přímo prezidenta HK Vladimíra Dlouhého, ten však nereagoval. K volebnímu sněmu se však vyjádřil pro deník Právo. „Vládní nominace se nezrodila v mé hlavě. Ve druhé polovině loňského roku mě oslovilo ministerstvo zahraničních věcí a já jsem se rozhodl po delším rozmýšlení přijmout,“ řekl pro úterní vydání deníku Vladimír Dlouhý s tím, že případě jeho znovuzvolení by usiloval o to, aby Komora byla konstruktivní opozicí vládě.
Dlouhý také řekl, že v případě, že by byl zvolen tajemníkem OECD, by na pozici prezidenta HK rezignoval. „Z pracovního hlediska výkon těchto dvou funkcí slučitelný není, na sněmu v květnu 2021 bych rezignoval,“ dodal dosavadní šéf Hospodářské komory.
Bořivoj Minář argumentuje tím, že by HK ve svém čele potřebovala místo bývalého politika člověka z byznysu. „Není tajemstvím, že mám větší podnikatelskou a exportní zkušenost. Mám jiný manažerský styl a způsob komunikace. Je logické, že politik v čele podnikatelské samosprávy narazí na nepochopení, nebo přímo nedocení některé podnikatelské výhrady a náměty. Převzetí štafety po šesti letech není žádná zvláštnost. Ve firmách je to běžný jev. Vychází se z principu, že každý za tu dobu již předal vše, co mohl,“ sdělil deníku Echo24 Minář.
Vladimír Dlouhý je bývalým politikem, ministrem, místopředsedou vlády i poslancem. V čele HK stojí od května 2014. V minulosti působil jako místopředseda strany ODA, v době normalizace byl členem KSČ. Je mu 66 let. Jednašedesátiletý Bořivoj Minář je dlouholetým podnikatelem, působí mimo jiné v energetice. Viceprezidentem Hospodářské komory je od roku 2014.
Dlouhý není jediným bývalým politikem, který má zájem o pozici ve vedení HK. O místo viceprezidenta usiluje také někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti v Sobotkově vládě Tomáš Prouza (nestr., dříve ČSSD). Ten nyní působí jako prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Kandidáti na prezidenta | Kandidáti na viceprezidenta |
Vladimír Dlouhý | Irena Bartoňová Pálková |
Bořivoj Minář | Michal Bavšenkov |
Miroslav Dvořák | |
Radek Jakubský | |
František Jochman | |
Petr Michal | |
Roman Pommer | |
Tomáš Prouza | |
Michal Štefl | |
Zdeněk Zajíček |
Zdroj: HK ČR
O mandát ve vedení Hospodářské komory se mohou ucházet jen podnikatelé. Právo volit a být zvolen do orgánů komory má každý její člen, tedy živnostník sám za sebe, za obchodní společnost může být zvolen člen jejího statutárního orgánu. Nové vedení bude vybírat na 290 delegátů. Každý má jeden hlas.
Hospodářská komora funguje od roku 1993, zastupuje podnikatele v České republice ze všech oborů. Působí v 73 městech. Ve spolupráci s partnery provozuje také čtyři asistenční kanceláře v zahraničí, konkrétně na Ukrajině, v Moldavsku, Bělorusku a Srbsku. Sdružuje 16 000 členů organizovaných v 60 komorách v regionech a ve 124 oborových asociacích. Členové Hospodářské komory vytvářejí 60 procent hrubého domácího produktu České republiky. Zaměstnávají 3,3 milionu lidí.